Bir bahçe, evinizi terk etmeden doğaya karışabileceğiniz elinizin altında duran gizli hazinedir. Ferah bir nefes almak, açık havada spor yapmak, çocuklarınız veya evcil hayvanlarınızın özgürce oynayabileceği, misafirlerinizi keyifle ağırlamak için kullanabileceğiniz ideal birer yaşam alanı! Aynı zamanda konu dekorasyon olunca en zorlayıcı yaşam alanlarından da biri.

Bahçeleri kullanışlı hale getirmek için standart bahçe mobilyalarına başvurmak en sık tercih edilen yöntem. İhtiyaç ve zevklerinize hitap eden ve sizi yansıtan bir bahçe oluşturmak içinse bundan daha fazlası gerekiyor.

Konforlu Bir Oturma Alanı

Bahçenin boyutu fark etmeksizin en önemli adım konforlu bir oturma alanı oluşturmak. Küçük boyuttaki bir bahçede illaha ki minik bir masa ve sandalye takımı kullanmak zorunda değilsiniz! Tıpkı sırf büyük bir bahçeye sahipsiniz diye kocaman, hantal koltuklar tercih etmeniz gerekmediği gibi.

Bahçede Ne Yapıyorsunuz?

Evinizin size özel bu dış mekanını en sık hangi amaçla kullandığınızı gözlemlemekle işe başlayın. Eğer sıcak yaz akşamlarında yemek sofrasını bahçeye taşımayı tercih ediyorsanız sağlam bir masa ve sandalyelere yatırım yapabilirsiniz. Güneşlenmeyi seviyorsanız şezlongları, kalabalık gruplar halinde bahçede uzun saatler geçirmeyi seviyorsanız konforlu koltukları dekorasyona dahil edin.

Sıkıcı balkon mobilyaları yerine, suya karşı cilalanmış paletlerin üstüne minderler atarak kendi oturma alanınızı oluşturabilirsiniz. Ekstra destek için kırlentler ve serin akşamlarda imdada yetişecek battaniyeler eklemeyi unutmayın. Salıncak, puf veya hamaklarla farklı ve keyifli oturma bölümleri oluşturmak mümkün.

Hem Dekorasyon Hem Mahremiyet!

Bahçe, evin duvarlarının dışındaki bir oda sayılabilir. Bu da yanında mahremiyet sorununu getirebiliyor. Eğer bahçeniz istemediğiniz noktalardan görülebilir haldeyse mahremiyeti sağlarken dekorasyondan ödün vermek zorunda değilsiniz!

Bambu bahçe çiti ile istediğiniz ebattaki bir alanı çevreleyerek hem istenmeyen bakışları uzak tutmuş hem de dekorasyonu bozmamış olursunuz. Üstelik bambu çitleri tavan görevi görecek şekilde de kullanabilirsiniz. Bu sayede apartman bahçeleri daha özel bir alan haline gelebilir veya gölge sağlanabilir.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Zemini Kontrol Altına Almak

Eğer bahçeniz tamamen toprak zeminden oluşuyorsa bunun, zaman içinde rahatsız edici bir hal alması muhtemeldir. Ara sıra toprağa basıp enerji atmak keyifli olsa da uzun vadede işlevsiz olabilir. Bahçenin tamamında değil ancak en çok kullandığınız alandaki zemini değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

İstediğiniz alanı çevreleyerek taş döküp doldurabilir veya taş döşeyebilirsiniz. Yağmurlarda kazaya yol açmayacak şekilde fayans ile kaplamak veya ahşap bir zemin kaplaması da seçenekler arasında.

Romantik Aydınlatma Fikirleri

Aydınlatma, dekorasyona verilen emeği en iyi şekilde ortaya çıkaran dokunuşlardan. Üstelik dış mekanlar aydınlatma için harika alternatiflere sahip. Favorimiz olan güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma seçenekleri hem doğa dostu hem de ekonomik çözümlerden.

Peri ışıkları, ortama kattıkları romantik enerji ile elbette bahçe dekorasyonunun da olmazsa olmazlarından. Düşük lümenli veya rustik ampüllerle daha loş ışıklı bir ortam yaratabilir veya mumlarla aydınlatmayı destekleyebilirsiniz.

Bitkileri Devreye Sokma Zamanı

Hazır doğadan kendinize bir alan ayırmışken neden nimetlerinden faydalanmayasınız? Bahçeyi dış mekan bitkileri ile doldurarak iç açıcı, yemyeşil bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bahçenin bir köşesini tarım hobinize ayırabileceğiniz gibi limon, zeytin ve muz gibi ağaçlarla özel bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Bitkileri istemediğiniz şeyleri saklamak için de kullanmak mümkün. Örneğin sarmaşık ailesinin üyeleri ile çirkin duvarlar gizlenebilir, tavan şeklinde yönlendirerek gölgelik sağlanabilir.

Ne Kadar Çok Tekstil O Kadar İyi!

Perdeler, örtüler, minderler, halılar… işin içine ne kadar fazla tekstil ürünü dahil olursa bahçeniz o kadar keyifli bir ortam haline bürünür -aşırıya kaçmamak kaydıyla-.

Güneşi engellemek veya mahremiyet sağlamak için tercih edebileceğiniz kumaş perdeler aynı zamanda alana farklı bir doku katar. İstediğinizde kenara toplayarak saklayabilir, gerekli olduğunda yeniden kullanabilirsiniz.

Bahçede halı kullanacaksanız ya malzemesinin dış mekan kullanımına uygun olduğuna dikkat edin ya da gözden çıkarması kolay bir halı tercih edin. Oturma alanının altını kapsayan bir halı hem konforu artırır hem de daha sıcak bir hava oluşturur.