İç mekan bitkileri çoğunlukla bilinenden daha geniş ailelere sahiptir. Eğer en yaygın salon bitkilerine bakmayı deneyip başarısız olduysanız henüz sizin için doğru bitkiyle tanışmamışsınız demektir.

Işık, nem, su gibi farklı ihtiyaçlar hatta pencerenin baktığı yön bile bitki seçimini etkiler. Uzun yıllar sizinle birlikte olacak bir yeşil dost arayışındaysanız sizin için harika bir rehberimiz var!

Bu yazıda:
Karanlıkta Büyüyebilen
Bol Güneş Işığı Seven
Fazla Suya İhtiyaç Duymayan
ve
Bol Nem Seven bitkilere değineceğiz. Rehberin devamı için Bölüm 2’ye göz atmayı unutmayın.

 

Karanlıkta Büyüyebilen

Bitki seçiminde en önemli faktörlerin başında ışık geliyor. Çoğu bitki aydınlık bir konumda olmak isterken, günümüzdeki yapılanma her eve mükemmel ışık girmesine engel olabiliyor. Eğer fazla ışık olmayan hatta karanlık bir konumda bitki bakmak istiyorsanız önerilerimiz şunlar:

1. Dua Çiçeği

Sıcak havaları sevmesine rağmen güneş ışığına maruz kalmayı sevmeyen Dua Çiçeği, maranta leuconeura, gölge ve yarı gölgede mutlu olur. Yaz aylarında güneş ışığı altında kaldığında yaprakları solar ve cansızlaşır. Oda sıcaklığındaki su ile toprağı kurudukça sulanmalıdır. Aşırı sulama köklerin kolaylıkla çürümesine neden olur.

2. ZeZe

Latince adı, Zamioculcas Zamiifolia’nın kısaltması olarak ZZ veya ZeZe olarak bilinen; koyu yeşil, sivri yapraklı bu bitki doğal ışık almayan evler için idealdir. Özel bir toprağa dahi ihtiyaç duymayan ZeZe, bir köşede unutulsa dahi hayatta kalabilir. Patatesi andıran kökleri sayesinde su tutarak kendini zorlu koşullara hazırlar.

3. Çin Herdemyeşil

Çin Herdemyeşil, aglaonema, bitki bakımından hiç anlamayan birini bile bir uzman gibi gösterebilen nadir bitkilerdendir. Doğrudan güneş ışığı almadığı sürece, gölge ve yarı gölge alanlarda kolaylıkla bakılabilir. 15ºC altına düşmeyen sıcaklıklarda, oldukça az ilgiye ihtiyaç duyar. Toprağını nemli tutmak yeterlidir.

4. Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği, chlorophytum comosum, bakımı kolay ve hızlı büyüyen iç mekan bitkileri arasındadır. Saksısını gölgeye yerleştirmek ve haftada bir kez sulamak yeterlidir. Sarı ve yeşil yapraklarını uzatarak büyümeyi ve bebek çiçekler çıkarmayı sevdiğinden tavandan veya yüksek bir raftan sarkıtılarak yetiştirilebilir.

 

Bol Güneş Işığı Seven

İç mekan bitkilerinin büyük bir çoğunluğu doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sevmez. Ancak bu bol ışık alan bir pencere kenarının boş kalması gerektiği anlamına gelmiyor. En parlak güneş ışığında bile hayatta kalabilen bir kaç bitki önerimiz var:

1. İnci Tanesi

İpe dizilmiş inciler gibi etkileyici görünümüyle en popüler skulentlerden biri olan İnci Tanesi, codiaeum variegatum, Tesbih Çiçeği olarak da bilinir. Ailesinde yuvarlak, silindirik veya muza benzeyen farklı şekillerde türleri bulunur. Aydınlık bir pencerenin önüne sarkıtarak asmak için idealdir. Güneş ışığından ihtiyaç duyduğu besinleri, yanıklara yol açmadan alabilmesi için batıya bakan bir pencere tercih eder.

2. Aloe Vera

Kuru ve güneşli alanları seven bir skulent olan Aloe Vera ile iç mekanda etkileyici bir hava estirebilirsiniz. Eğer mutluysa, bebek bitkiler verir. Yeni filizleri anne bitkiden ayırarak farklı saksılarda çoğaltabilirsiniz.

Aloe Vera’nın bir çok farklı türü bulunurken Aloe Barbadensis Miller, cildi yatıştırıcı ve serinletici bir etkiye sahiptir. Bitkinizi cildinize değdirmeden önce doğru türü tercih ettiğinizden emin olun.

3. Yuka

Hem bakımı kolay hem de güneş ışığını seven bir bitki olarak Yuka, yucca gigantea, en çok tercih edilen ev bitkilerinden birisi. Dışarıda bakıldığında boyu 3 metreye kadar ulaşabilse de, iç mekanda genellikle 1 metreyi aşmaz.

Çöl bitkisi olması sebebiyle bir çok farklı ışık ve hava koşuluna karşı dayanıklıdır. Yine de en çok, bol aydınlık bir konumda olmayı sever. Batı veya güneye bakan bir cephede, iki haftada bir sulayarak Yuka’nızın geliştiğinizi görebilirsiniz.

4. Kroton

Eğer bitki koleksiyonunuza canlı bir renk eklemek isterseniz Kroton’u, codiaeum variegatum, listenize ekleyin! Üstelik çiçek açması için mevsimini beklemenize dahi gerek kalmadan; kırmızı, pembe, turuncu, mor ve sarı tonlarındaki yapraklarıyla yeşil bitkileriniz arasından sıyrılır.

 

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Fazla Suya İhtiyaç Duymayan

Evinizde yeşillik görmek istiyor ama yeşil kalmalarını sağlayamıyorsanız ya telefonunuza bir hatırlatıcı kurmalı ya da suya pek de düşkün olmayan bitkiler tercih etmelisiniz. Çünkü çoğu bitki nemli bir toprağı ve düzenli sulanmayı sever. Bitkilerini sulamayı unutanlar için, susuz kalabilen önerilerimiz ise şunlar:

1. Orkide

Orkide, çoğunlukla korkulan ve bakımı zor görülen bitkilerden birisi. Ancak bunun doğru bilinen bir yanlış olduğunu belirtmeliyiz. Aslında orkideler, bakımı kolay ve uzun ömürlü iç mekan bitkileri arasında yer alır. Hatta bazı türleri çiçeklerini 4-5 ay boyunca tutabilir. Bunun karşılığında tek ihtiyacı ise haftada veya 10 günde bir sulanmaktır.

2. ZeZe

Hem düşük ışık hem az nem ihtiyacı ile ZeZe, zamioculcas zamiifolia, bakımı en kolay bitkiler arasında yer alır. Patatese benzeyen köklerinde su tutabilme özelliği sayesinde uzun bir süre susuz bırakılsa dahi hayatta kalabilir. Kalın, etli dalları ve balmumuna benzeyen yapraklı su stoğuna yardımcı olarak ZeZe’yi bitkilerin kraliçesi haline getirir. Sık seyahat etmeyi sevenler için en iyi ev bitkisidir.

3. Pothos

Koyu yeşil yapraklarının üstündeki beyaz veya sarı lekeleri ile Pothos, epipremnum aureum, dünya çapında en popüler ev bitkilerinden birisidir. Ülkemizde Salon Sarmaşığı olarak da bilinir. Sarmaşık ailesinin hızlı büyüyen üyelerinden birisi olduğundan dallarının takip edeceği bir hat belirlemek gerekir.

Aydınlık bir konumda bulunmayı sever ancak düşük ışık koşullarını da tolere edebilir. Suya çok düşkün olmadığından toprağını kontrol ederek yalnızca kuruduğunda sulanması gerekir.

4. Sukulent Ailesi

İhmal edilmiş ev bitkileri oldukça mutsuz ve üzgün görünürler. Kuruyan topraklarında çoğu solar, sararır veya yapraklarını döker. Ancak sukulentler bunun tam zıttıdır. Bu geniş bitki ailesi, neredeyse sınırsız şekil, boyut ve renk seçeneği sunar. Aynı zamanda yalnızca birkaç damla suyla hayatta kalabilir.

 

Bol Nem Seven

Sıcak ve yapış yapış; yani nemli bir hava bizler için ideal yaşam ortamı oluşturmayabilir ancak bazı bitkiler buna bayılıyor. Yüksek nemde serpilen iç mekan bitkilerini mutfak ve banyo gibi evin nemli alanlarında tercih edebilirsiniz.

1. Bambu

Bambu, bambusoideae, nemin tavan yaptığı bahar ve yazlarını çok sever. Bir bambu bitkisini sonbahar ve kış aylarında mutlu etmek için iki-üç günde bir fıs fıs ile su sıkmanız gerekir.

Bitkinizi fıs fıs ile nemlendirmek için vakit ayırmak istemiyorsanız, çakıl tepsilerinden faydalanabilirsiniz. Temel olarak, tepsiyi çakıl taşları ile doldurun ve taşları geçmeyecek ölçüde su döküp delikli saksıyı taşların üstüne yerleştirin. Böylece buharlaşan su, bitkinizin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayacaktır.

2. Keman Yapraklı Kauçuk

Keman Yapraklı Kauçuk, ficus lyrata, Batı Afrika’dan; yani nemin asla azalmadığı bir coğrafyadan geliyor. Bu yüzden evin en nemli bölgesinde bulunması veya gerekli nem takviyesinin yapılması gerekir. Ancak endişe etmeyin, çoğu ev ortamı %40 nem oranına sahiptir. Bu da bitkinizin sağlıklı yaşaması için yeterli koşulları sağlar. Eğer daha sıcak ve nem oranı düşük bir yerde yaşıyorsanız haftada bir ya da iki kez fıs fıs ile nemlendirebilir ve evin en nemli alanlarında bakabilirsiniz.

3. Areka

Sıcağı ve nemi seven Areka Palmiyesi, dypsis lutescens, banyolara tropikal bir hava katmak için idealdir. Kökleri Madagaskar’a dayanan bu palmiye türünün yüksek oranda neme alışık olduğunu tahmin etmek güç değil.

Ev sıcaklığının 20°C’nin altına düşmediğinden emin olarak Areka’ya istediği nemli ortamı sağlayabilirsiniz. Üstelik Areka, kendi başına bir nemlendiricidir. Havaya gönderdiği su buharı ile nemli bir ortam oluştururken, havadaki toksinleri de temizler.

4. Yelken Çiçeği

Ev ve ofislerin en popüler bitkilerinden biri olan Yelken Çiçeği, spathiphyllum, iç acıcı görüntüsünün yanı sıra hava temizleme özelliğine de sahiptir. Ancak sanılanın aksine Yelken Çiçeği’nin beyaz yaprakları “çiçek” değil, brakte olarak bilinen ürüme yapabilen özel yapraklardır.

Çoğu iç mekan bitkisi gibi Yelken Çiçeği de orta ve az ışıktan hoşlanır ama yüksek oranda nemde yaşamayı sever. Yeterli nem oranına erişemediğinde yapraklarında kahverengi lekeler belirmeye başlar. Bu durumda, ya saksıyı banyoya taşımalı ya da düzenli olarak nemlendirmelisiniz.