Evinizi yemyeşil saksılarla bir iç mekan bahçesine dönüştürmek istiyor ancak gerekli sabrı gösteremiyorsanız, endişelenmeyin harika bitki önerilerimiz var.

Konu bitkiler olunca “emek” en önemli kelimeyken “sabır” da onu takip ediyor. Bitkiniz ne kadar sağlıklı olursa olsun eğer hızlı gelişim gösteren bir tür değilse yeni yapraklar açması veya büyümesi uzun zaman alabilir. Ancak hızlı gelişim gösterebilen bir bitkiye ihtiyaç duyduğu tüm koşulları sağladığınızda eviniz sandığınızdan da hızlı bir şekilde bir seraya dönüşebilir! En hızlı büyüyen 7 favori bitkimizi derledik:

Pilea

Tam adıyla Pilea Peperomioides, Çin Para Bitkisi olarak da bilinir. Sürekli açan yeni yaprakları ve aynı anda çok sayıda bebek filizlendirmesiyle bereket bitkisi olarak anılır. Doğrudan güneş vurmayan aydınlık bir noktada, haftada bir kez sulanarak kolaylıkla bakılabilir. Yaprakları aşağı sarktığında ise toprağının kuruduğu mesajını verir.

Bebek filizler 7-8 cm yüksekliğe ulaştığında anne bitkiye en yakın yerden keserek ayırabilirsiniz. Eğer yeteri kadar köklenmişse doğrudan küçük bir saksıya dikilmeye hazırdır. Kökleri yetersizse bir hafta – 10 gün; yeterince köklenene kadar suda bekletilebilir.

Kılıç Bitkisi

Kılıç Bitkisi, sansevieria, ülkemizdeki en yaygın salon bitkilerinden biri ve bunun için oldukça makul sebepleri var! Bitki yaşatmakta en çok zorlananların bile öldürmesinin neredeyse imkansız olduğu Kılıç Bitkisi, zorlu koşullarda hayatta kalabilme özelliğine sahip. Hem karanlıkta hem aydınlıkta yaşayabilir ve uzun süre susuzluğa dayanabilir.

Güneş ışığını doğrudan almayan, aydınlık bir konumdaki Kılıç Bitkisi toprağı kurudukça sulandığı ve düzenli aralıklarla besin verildiği takdirde metrelerce uzayabilir ve bebek filizler çıkarabilir. Bebek filizleri farklı saksılara transfer ederek evinizin her yerinde bakabilir hatta sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Tül Kuşkonmaz

Dağınık ve kendine özgü formundan da anlaşılabileceği gibi Tül Kuşkonmaz, asparagus plumosus, en hızlı büyüyen ev bitkilerinden biri. Sarmaşığı andıran büyüme yapısı sayesinde bir nesneye tutunarak ilerlemeyi sever. Bu sayede ona istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Çoğu iç mekan bitkisi gibi doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı tercih etmez. Yüksek nemi sevdiğinden toprağının hiç bir zaman tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Bu özelliği sayesinde doğal ışık alan bir banyo penceresinde bile yetiştirilebilir.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Telgraf Çiçeği

Telgraf Çiçeği, tradescantia zebrina, mor sırtlı ve yeşil çizgili yapraklarıyla Damat Pijaması olarak da anılır. Güneş ışığını doğrudan almayan aydınlık bir alanda bakılmalıdır; ışık yoksunluğu yapraklarının soluklaşmasına neden olur. Nemi seven bir bitkidir. Toprağının üst yüzeyi %50-%75 kadar kuruduğunda sulanabilir. Bu sayede banyo ve mutfaklarda bakıma uygundur.

Kolay çoğaltılabilen bitkilerden olduğundan; sağlıklı dallarından kesim yaparak suda köklendirebilir veya doğrudan küçük saksılara dikebilirsiniz.

Kurdele Çiçeği

İnce uzun yapraklarıyla bir kurdele demeti anımsatan Kurdele Çiçeği, chlorophytum comosum, bulunduğu ortama neşe katan bitkilerden biri. Yapraklarını aşağı doğru uzatmayı sevdiğinden duvar raflarında veya tavandan sarkıtılarak sergilenebilir.

Kurdele Çiçeği’nin en sempatik özelliği ise bebeklerini çok seviyor olması! Yapraklarının ucundan bebek bitkiler çıkararak ailesini genişletmeyi sever. Bebek bitkileri ayırmak istediğiniz ise tek yapmanız gereken mümkün olduğunca dalı kesmeden filizi ayırmak. Ardından doğrudan toprağa dikebilir veya suda köklendirebilirsiniz.

Salon Sarmaşığı

Havayı filtreleyerek temizlemeyen Salon Sarmaşığı, epipremnum aureum, alacalı yaprakları ile en sevilen sarmaşıklardan. Aydınlık bir noktada bulunmayı tercih eder ancak güneşi doğrudan almamalıdır. Yapraklarının renginin solması çok fazla ışık aldığına işaret ederken, alacalığının azalması yeterince ışık almadığını gösterir.

Hem bakımı kolay hem de dalları çok hızlı uzayabilen Salan Bitkisi (Pothos), kendi haline bırakıldığında 2-3 metreye kadar uzayabilir.

Kauçuk

Kauçuk, ficus elastica, koyu yeşil; cilalı gibi duran yaprakları ile en gösterişli ev bitkileri arasında yer alır. Bazı türlerinde kırmızı ve pembe alacalı yaprakları da bulunur. Aydınlığı seven Kauçuk, özellikle sıcak yaz aylarında toprağının nemli olmasını tercih eder.

Bulunduğu yeri sevdiğinde gövdesi hızla uzar ve geniş yaprakları ile etkileyici bir ağaç görünümüne kavuşur. Yapraklarını ara sıra nemli bir bezle silerek temizleyebilir ve ışıltılı görünümünü koruyabilirsiniz.