Yemyeşil yaprakları ve rengarenk çiçekleriyle bitkilerin dekorasyona katkısı büyük. Ortamı güzelleştirmenin yanı sıra havayı filtreleyerek temizleyen bitkiler, aldığınız nefesin kalitesini artırıyor. NASA, uzay istasyonlarında kullanmak için amonyak ve formaldehit, trikloroetilen, benzen, toluen ve ksilen gibi yaygın hava kirletici maddeleri filtreleyen ve havayı temizleyen bitkileri araştırmış.

Hem capcanlı görünümleri hem de havayı filtreleme özellikleri ile her evde bulunması gereken ev bitkilerini listeledik. Üstelik, bitki yetiştirmek büyük bir sorumluluk gibi görünse de listemizde tek başına bile hayatta kalabilecek bakımı kolay bitkiler de yer alıyor.

1. Flamingo Çiçeği

Kırmızı ve pembe parlak çiçekleriyle, Flamingo Çiçeği, anthurium andraeanum, klasik bir zambak görünümüne sahip. Farklı ışık seviyelerinde hayatta kalabilse de; çok düşük ışıkta çiçekleri azalır ve büyümesi yavaşlar. Doğrudan vuran güneş ışığı ise yapraklarının yanmasına sebep olur. Düzenli olarak, toprağının üst yüzeyi kuruduğunda sulanmak ister.

Flamingo Çiçeği, havadaki formaldehit, ksilen, toluen ve amonyağı filtreler. Ancak evcil hayvanlarınız için zehirlidir. Flamingo Çiçeği ile tüylü dostlarınızı yalnız bırakmamaya özen gösterin.


2. Salon Sarmaşığı

Alacalı, büyük yeşil yaprakları ile Salon Sarmaşığı, epipremnum aureum, rüzgarlı olmayan, düşük ışık alan veya gölge alanları sever. Yapraklarının rengi ne kadar açık olursa o kadar ışığa ihtiyacı var demektir. Düzenli olarak sulanarak nemli tutulmalı ancak köklerinin fazla nemli suda kalmasına müsaade edilmemeli.

Salon Sarmaşığı, güzel yeşil yaprakları ile ortam havasındaki benzen, formaldehit, ksilen ve tolueni filtreler. Evcil hayvanlar için zehirli olduğundan kedi ve köpeklerden uzak tutulmalı.


3. Çin Herdemyeşili

Çoğu ev bitkisinin ışık, nem, sıcaklık gibi faktörler ile bakımı zor olsa da; Çin Herdemyeşili, aglaonema modestum, yetiştirebileceğiniz en dayanıklı bitkilerden biridir. Dolayısıyla bitki bakımında hiç bir tecrübesi olmayan birini bile bitki uzmanı olarak gösterebilir. Düşük ışığa, susuzluğa ve az neme dayanabilir.

Çin Herdemyeşili, bulunduğu ortamdaki benzen ve formaldehiti filtreleyerek hava kalitesini artırır. Çoğu iç mekan bitkisi gibi evcil hayvanlar için zararlıdır.


4. Salon Palmiyesi

Salon Palmiyesi, rhapis excelsa, gölgeden güneş ışığına kadar tüm ışık koşullarında hayatta kalabilir. Yine de çoğu ev bitkisi gibi, güneşin doğrudan vurmadığı aydınlık bir alanda bulunmayı tercih eder. Karanlıkta kaldıkça yapraklarının rengi koyulaşmaya başlar. Toprağının nemli olmasını sever ancak arada sırada susuz kalmayı tolere edebilir.

Salon Palmiyesi, kedi ve köpekler için zehirli olmayan nadir ev bitkilerinden biri, evcil hayvanlarınız ile aynı ortamda güvenle yetiştirebilirsiniz.


5. Yelken Çiçeği

Barış Çiçeği olarak da bilinen Yelken Çiçeği, spathiphyllum wallisii, güzel zambakları ile benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, toluen ve amonyağı ayrıştıran harika hava filtreleridir. Ki bunlar NASA çalışmasında test edilen tüm kimyasallar!

Yelken Çiçeği, orta ila düşük ışığı sever. Daha çok ışık aldıkça daha çok çiçek açmaya başlar. Düzenli olarak sulayarak toprağını nemli tutmaya özen gösterin. Evcil hayvanlar için zehirli olduğundan, kedi ve köpeklerden uzak tutmaya özen göstermek gerekir.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

6. Madagaskar Dragon Ağacı

Madagaskar Dragon Ağacı, dracaena marginata, çizgili dar uzun yaprakları ile en az bakım gerektiren ev bitkilerinden biridir. Özenli bakıldığında zamanla 4-5 metreye kadar uzayabilir. Tek dikkat etmeniz gereken ise fazla sulamamaktır. Aşırı ıslak toprak bir Madagaskar Dragon Ağacını öldürmek için en hızlı yoldur.

Madagaskar Dragon Ağacı, orta ve yüksek güneş ışığını sever. Yapraklarında kahverengi lekeler oluşmaya başlarsa fazla ışığa maruz kaldığı mesajını verir. Ortamdaki benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen ve tolueni filtreler. Bu listedeki diğer birçok bitki gibi, evcil hayvanlar için zehirlidir.


7. Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği, chlorophytum comosun, havadaki formaldehit, ksilen ve tolueni filtreler. Kıvrık ve çizgili yaprakları aşağı doğru uzamayı sever; bu da onu tavandan veya yüksek raflardan sarkıtmak için ideal kılar. Bakımı çok kolay olduğundan yeni başlayanlar için en iyi bitkilerden biri.

Aydınlık ama doğrudan güneş almayan bir noktada düzenli sulama ile hızla büyür ve bebek kurdele çiçekleri çıkarır. Uzayan dallarından çıkan bebekleri ile kolaylıkla farklı saksılarda çoğaltılabilir. Sulamalar arasında toprağının kurumasını sever. Evcil hayvan dostu nadir bitkilerden biridir.


8. Paşa Kılıcı

Uzun ve dik yaprakları ile hem en popüler hem de en dayanıklı iç mekan bitkilerinden biri olan Paşa Kılıcı, sansevieria trifasciata, neredeyse tek başına hayatta kalabilir. Genellikle yeşil ve çizgili yapraklara sahip olsa da, kenarları sarı yapraklara da denk gelebilirsiniz.

Paşa Kılıcı, havadaki benzen, formaldehit ve trikoloetileni filtreler. Ancak evcil hayvanlar için zehirli olduğundan patili dostlarınızdan uzak tutmakta fayda var. Diğer su içeren bitkilerde olduğu gibi aralıklı olarak sulayabilirsiniz. Fazla suya maruz kalmak çürümesine sebep olur.


9. Bambu Palmiyesi

Bambu Palmiyesi, chamadorea seifrizii, düşük ışıkta bile büyüyebilir ve yalnızca toprağının yüzeyi kuruduğunda sulanmayı sever. Dikkat etmeniz en önemli nokta ise, Bambu Palmiyesinin yerini değiştirmemek! Değişimi sevmediğinden, yeni bir yere taşındıktan sonra yapraklarını döker.

Havadaki formaldehit, ksilen ve tolueni çevrenizden filtreler. Evcil hayvanlar için güvenli nadir ev bitkilerinden biridir.


10. Benjamin

Benjamin, ficus benjamina, bol su ve bol ışığı sever. Yine de sulamalar arasında toprağının kurumasına müsaade etmek gerekir. Gövdesinin örülerek yetiştirilmesi bitki severler arasında popülerdir.

Benjamin Bitkisi, formaldehit, ksilen ve tolueni filtreleyerek havayı temizler ancak ev bitkilerinin çoğunluğu gibi evcil hayvanlar için zehirlidir.


11. Duvar Sarmaşığı

Duvar Sarmaşığı, hedera helix; benzen, formaldehit, trikoloreetilen, ksilen ve tolueni filtreleyerek evinizdeki hava kalitesini artırır. Ancak evcil hayvanlar için zehirli olduğundan kedi ve köpeklerden uzak tutmak gerekir.

Dış mekanda çardakları veya duvarları kaplayabilse de evde saksılarda da yetişir. Her sarmaşık gibi yüksek raflardan veya tavandan sarkıtarak sergilemek için idealdir. Genel olarak bakımı oldukça kolaydır. Düşük ve orta seviye ışık alan nemli bir ortamda toprağını nemli tutmak yeterlidir.


12. Aşk Merdiveni

Aşk Merdiveni, nephrolepis obliterata, hem bahçede hem iç mekanda bakmak için ideal eğrelti otlarından biri. Üstelik yaprak dökmediğinden ev içinde bakımını kolaylaştırır. Hem düşük hem yüksek ışıkta yaşayabilir ancak ne kadar çok güneşe maruz kalırsa o kadar çok neme ihtiyaç duyar.

Düzenli sulamayla toprağının nemli kalmasını ancak köklerinin ıslak kalmamasını ister. Susuz kaldığında yapraklarının rengi solgunlaşır. Aşk Merdiveni havadaki obliterata, formaldehit, ksilen ve tolueni filtreler. Evcil hayvanlar için güvenli bir ev bitkisidir.