Ev arkadaşı olarak dört ayaklı bir dost seçtiyseniz ev dekorasyonunu da tüm ev halkının zevkine ve güvenliğine göre planlamakta fayda var. Hayalinizdeki dekorasyon stili, senaryoya kediniz dahil olunca umduğunuz gibi sonuçlanmayabilir. Özenle biriktirdiğiniz porselen koleksiyonunuz doğru şekilde sergilenmezse parçalara ayrılabilir veya el dokuma İran halınız tırmalama tahtasına dönüşebilir. Hem muhtemel ev kazalarının önüne geçmek hem de aile bütçenizi korumak için ise alabileceğiniz bir kaç önlem var.

Perdelerinizi gözden geçirin.

Tekstil ürünleri ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarından. Yerlere kadar uzanan kumaşlar her mekana sıcaklık katsa da konu patiler ve tırnaklar olduğunda perdeler birer kedi tuzağına dönüşebilir. Perdelerin zarar görmesi bir kenara eski duvar ve tavanlara monte edilmişlerse, kontrolsüz bir güce sahip kediniz tarafından yerlerinden sökülebilir.

Perdelerin dekorasyonun bir parçası olmanın yanı sıra evin mahremiyetini sağlamak gibi bir görevi de var. Neyse ki meraklı komşuları ev yaşamınızdan mahrum bırakacak farklı perde seçenekleri de bulunuyor. Kumaş perdeler yerine tamamen sorunsuz bir çözüm olmasa da jaluzi veya stor perde tercih edebilirsiniz.

Hassas mobilyaları sabitleyin.

Mobilyaları duvarlara sabitlemek deprem hazırlık eğitimlerinin ilk maddelerinden biri. Bu yalnızca afet durumlarında değil günlük yaşam için de oldukça önemli bir adım.

Cam kitaplık, aynalar ve çerçeveler gibi hassas ve değeri yüksek mobilyaları duvarlara sabitleyerek korunaklı bir hale getirebilirsiniz. Duvara yaslanmış boy aynaları ve büyük çerçeveler mekanları daha şık bir hale getirse de kedinizin arkasına girip saklanabileceği objeler devrilmeye mahkumdur. Bu sebeple ayna ve çerçeve gibi dekoratif nesneleri duvara asmak yerinde olacaktır.

Dekorasyonda bitki kullanırken dikkat edin.

Kedilerin bitkilere olan ilgisi yeni bir bilgi değil. Bu yüzden kedi sahipleri yaşam alanlarına seçtikleri bitkiler konusunda dikkatli olmalı. Patili dostlarınız için zehirli olmayan bitkiler listesi çok uzun olmasa da; kurdele çiçeği, dağ palmiyesi ve yılbaşı kaktüsü gibi harika seçenekleriniz bulunuyor. Daha fazlasını keşfetmek için Evcil Hayvan Dostu 12 Ev Bitkisi listemize de göz atabilirsiniz.

Bitkileriniz ve patili dostlarınız arasındaki ilişkiyi minimuma indirmek için alınabilecek en iyi önlemlerden biri de saksıları tavandan sarkıtmak. Makrome saksı askıları tercih ederek kedilerinizin bitkilere ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Bunun yanında işe yarayabilecek bir kaç yöntem daha bulunuyor:

  • Kedilerin ekşi kokulardan hoşlanmadığı malum. Toprakların üstüne limon veya portakal kabuğu koyabilir veya elma spreyi sıkabilirsiniz.
  • Toprağın kazılmasını engellemek için tellerden faydalanabilirsiniz.
  • Kediniz Pet kovucu sprey sıktığınız bölgeye yaklaşmak istemeyecektir. Bitkilerinizi bu spreylerden faydalanarak koruyabilirsiniz.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Pahalı objelere yatırım yapmayın.

Konu patili dostlarımız olunca kolay kırılabilen obje ve mobilyaların zarar görme ihtimali yükseliyor. Bu yüzden ev dekorasyonunda bütçeyi bu tür ürünlerden ziyade sağlam ve büyük parçalara ayırmakta fayda var. Bambu ve ahşap gibi yıllar içinde güzelleşen ürünler tercih ederek kedilerinizin bıraktığı çizik izlerinin dekorasyona değer katmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ahşap ve metal ürünleri zımparalayıp boyayarak yeniden hayata döndürmek de mümkün.

Unutmayın, asma mobilyalar kedilerin oyun alanıdır.

Pinterest sağ olsun; tavandan sarkan sehpa ve raflar çoğumuzun dekorasyon hayallerinden biri haline geldi. Her ne kadar dekorasyona değer katan bir nesne olsa da salıncak gibi tavandan halatla sarkıttığınız komodininiz kediniz için bir oyun alanı haline gelebilir. Sağlam bir şekilde sabitlendiğinde kedinizin sağlığını tehlikeye atmasa da üstünde yer alan objelerin zarar görme ihtimali artar.

Tırmalama tahtası.

Tırmalama kedilerin içgüdüsel dürtülerinden biri. Kedinizi kaygılarını hafifleten, tırnaklarını onaran ve kaslarını güçlendiren bu aktiviteden vazgeçirmeye çalışmak yerine teşvik etmekte fayda var. Bu esnada koltuk, minder ve halılarınızın tırmalama tahtası görevi görmemesi için kedinizin en çok vakit geçirdiği odada bir tırmalama tahtası veya borusu bulundurun.

Eğer salonunuzda büyük bir kedi oyuncağına yer vermek istemiyorsanız masanın bir ayağına halat dolayabilir veya hasır tırmalama aparatlarından faydalanabilirsiniz.

Minimal bir stil daha kullanışlı olabilir.

Vazo, heykel ve mum gibi objeler ev dekorasyonunun tamamlayıcıları olsa da en sevdiğiniz vazonun kırılması keyfinizi kaçırabilir. Kediler domino taşlarının arasından bir tanesini bile devirmeden geçebilse de yanlışlıkla veya bilinçli olarak(!) cam ve seramik gibi hassas objelerin kırılmasına sebep olabilir. Size bir tepki olarak sergileyeceği veya oyun heyecanının sebep olabileceği bu durumda koleksiyonunuzun en değerli nesnelerini kaybedebilirsiniz. Bu yüzden “less is more” felsefesini benimseyerek dekorasyonda az ve öz eşya kullanmayı deneyebilirsiniz.