Adı kitaplık olarak kalmış olsa da, kitaplık ve duvar rafları depolama amacını aşarak dekorasyonu tamamlayan ve aksesuarları sergileyen yüzeyler halini alalı çok oluyor. Vazolar, dekoratif nesneler, bitkiler, mumlar derken rafları dekore etmek için malzeme çok. Hem dekorasyonla uyumlu hem göz yormayan hem de çok boş durmayan bir görüntü için bir kaç önerimiz var, merak etmeyin!

Renk Paleti

Raf dekorasyonunda anahtar kriter renk paleti. Oda dekorasyonuyla uyumlu bir renk paleti belirleyerek 2-3 ton aralığındaki objeler ile estetik olarak daha etkileyici bir stil elde edebilirsiniz. Bizim favorimiz beyaz, krem ve pastel tonlarında nesneleri bir araya getirmek. Araya serpiştirilmiş renk patlamalarına da karşı değiliz!

Tercih ettiğiniz renk paletini uygulamanın en pratik yollarından biri seçtiğiniz objeleri boyamak. Aynı renk ve desende nesneler bulmak zor olduğundan, boyut ve silüetini beğendiğiniz parçaları istediğiniz renklere boyayabilirsiniz.

Doku Çeşitliliği

Doku çeşitliliği dekorasyonu bir üst seviyeye taşıyan etkenlerden biri. Cam, ahşap, seramik, kağıt gibi farklı dokuları bir araya getirerek raf dekorasyonunu zenginleştirebilirsiniz. Kitapların üstünde duran bir mum, yan yana getirdiğiniz cam bir fanus ve ahşap bir el mankeni, dekorasyona boyut katmak için en pratik yöntemlerden yalnızca birkaçı.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Ne kadar büyük o kadar iyi!

Vazo ve dekoratif nesneler için alışverişe çıktığınızda fiyat etiketleri, daha küçük boyutta objeleri sepete atmanıza neden oluyor olabilir. Ancak eğer büyük bir raf alanı dekore edecekseniz küçük nesnelerden daha fazla satın almanız gerekecek ve sonuç olarak kalabalık bir görüntü elde etmiş olacaksınız. Bu yüzden, raf alanıyla uyumlu, daha büyük nesnelere yatırım yapmakta fayda var.

*Vazo ve dekoratif nesneler genellikle 20 cm sınırında ayrışıyorlar. 20 cm’den uzun ve geniş nesneler tercih ederek hem alanı daha verimli bir şekilde kullanabilir hem de daha çarpıcı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Yeşillik olmadan asla!

Belirtmeye gerek var mı bilmiyoruz; bitkiler dekorasyonunun olmazsa olmazları. Yemyeşil yaprakları ve organik dokularıyla her alana sıcaklık katıyorlar. Kitaplık tepelerinde sarkan bitkiler, raflarda kaktüsler veya masa boyu bitkiler dekorasyona canlılık katıyor -tam manasıyla!-. Üstelik yüksek raflar çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği noktalar olduğundan dilediğiniz bitkiyi yetiştirme şansı da sunuyor.

Gruplar Oluşturun

Raf dekorasyonu, temel olarak farklı nesnelerin uyum içinde bir araya gelmelerinden oluşuyor. Farklı boyutlarda ve malzemelerden nesneleri gruplandırarak dekorasyonu kolaylaştırabilir ve göz yormayan, etkileyici bir etki yakalayabilirsiniz.

Nesneleri gruplandırırken her grupta birbirinin zıttı özellikte objeler bulundurmaya dikkat edin. Desenli, düz, dokulu, büyük, küçük gibi zıtlıklar daha keyifli bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

Kitap Yığınları

Kitapların raflara çoğunlukla dikey ve sırt sırta gelecek şekilde dizilmesine alışkınız. Ancak bu bir kural değil. Kitapları yatay bir şekilde üst üste yerleştirerek minik yığınlar oluşturabilir ve raf düzenine boyut kazandırabilirsiniz. Bu teknik özellikle büyük boyuttaki kitaplarla daha kullanışlı olacaktır. Kitap yığınlarının üstüne minik nesneler veya mumlar yerleştirerek raf üstünde oluşan farklı yüksekliklerden faydalanabilirsiniz.

*Herkes kitaplık raflarını dolduracak kadar kitapsever olmayabilir veya favori kitaplarınız görsel olarak dekorasyona uyum sağlamayabilir. Bu noktada dergileri, sert kapaklı büyük kitapları -coffee table kitapları olarak anılır- hatta sahte kitap görünümündeki karton kutuları tercih edebilirsiniz.

Simetriyi Unutun

Simetri çoğunlukla elimizin ilk gittiği yöntemlerden olsa da, bu noktada kuralları yıkmakta fayda var. Birbirini tekrar etmeyen, asimetrik bir tasarım ile daha çarpıcı bir etki yaratmak mümkün. Yani düzensizlikten korkmayarak kendinizi özgür bırakın ve sonuçtan memnun olana kadar eşyaların yerleriyle oynamaktan çekinmeyin.