Küçük banyolar çoğu evde karşılaştığımız zorlayıcı alanlardan birisi. Evin yüzey alanı ne kadar büyük olursa olsun, aslında günün hatırı sayılır bir kısmını geçirdiğimiz banyolar genellikle minimum boyutlarda tutuluyor. Karanlık ve karmaşık desenli, kalabalık banyolar en kişisel zamanlarınızı keyifsiz bir hale getirebilir.

Eğer banyonuzun boyutları ile oynama şansınız yoksa bile bir kaç tercih ile olduğundan daha büyük ve ferah görünen bir alan elde edebilirsiniz. Banyo yenilemeye başlamadan önce bu rehbere göz attığınızdan emin olun!

Fayans seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Banyo dekorasyonun ilk ve en önemli adımı fayanslar! Hatta fayans seçimi bir banyoyu vezir de edebilir rezil de! Küçük bir banyoyu daha büyük ve ferah göstermek istiyorsanız seçimlerinizi büyük boy ve açık renk fayanslardan yana kullanmalısınız. Eğer çok beğendiğiniz küçük boy veya koyu renk fayanslar varsa bunları duşakabin içi veya lavabonun duvarı gibi küçük alanlarda kullanabilirsiniz.

Büyük boy fayansların sırrı, daha az derz görünümü ile ortamı olduğundan daha geniş ve aydınlık bir hale getirmesi. Fayans dizilimini yatay bir şekilde tasarlayarak perspektiften faydalanıp daha derin bir alan hissi yaratmak da mümkün.

Yoğun ve küçük desenli fayanslar alanda göz yorucu ve kalabalık bir görüntü oluşturur. Kullanmak istediğiniz desenleri banyonun yalnızca belirli alanlarına yerleştirerek daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

Uçan banyo dolabı tercih edin.

Uçan mobilyalar hafif ve modern görünümü ile bulunduğu alanı daha geniş gösterir. Zeminden alan kaybettirmediği için, küçük banyolarda daha büyük bir alan hissi yaratmak için tercih edilebilir. Üstelik banyo gibi su ve su buharının yoğun olduğu alanlarda mobilyaların kullanım ömrünü artırır ve temizliği kolaylaştırır.

Duşakabin camlarını şeffaf tercih edin.

Duş alanları, banyoda en çok yer işgal eden bölümler. Yerden tasarruf etmek uğruna duşu minimum ebatta tutarak duş vakitlerinin tadını kaçırmak zorunda değilsiniz. Teknesiz, sade ve tamamen şeffaf camlı bir duşakabin tercih ederek alan kaybını neredeyse sıfıra indirebilirsiniz.

Şeffaf camlı duşakabinlerin bir diğer avantajı ise, desenli camlara göre çok daha kolay temizlenmesi. Üstelik zamanla aşınan desenler kötü bir görüntü oluştururken, şeffaf camlar daha uzun bir kullanım ömrü sunar. Böylece şeffaf camlı bir duşakabin ile tek taşla birden fazla kuş vurmuş olursunuz!

Kapıyı depolama alanı olarak değerlendirin.

Küçük banyoların en zorlayıcı yanlarından biri depolama alanı kısıtlılığı. Öyleyse banyo kapısı neden işlevsiz bir şekilde orada dursun ki?!

Kapı arkasını depolama alanı olarak kullanmak mümkün. Askılarla havluları asmak için kullanılabileceği gibi; kapı arkasına raflar ve sepetler monte ederek bakım ürünlerinizi depolayabileceğiniz alanlar da oluşturabilirsiniz.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Aydınlatma, kilit noktası.

Aydınlatma tüm dekorasyonun en kilit noktalardan biri. Özellikle banyo gibi küçük ve çoğunlukla doğal ışık almayan ortamlarda önemi daha da artıyor. Klasik banyo tavan lambaları yerine açısını ihtiyaç duyduğunuz gibi değiştirebileceğiniz çoklu spot lambalardan faydalanabilirsiniz.

Eğer lavaboyu makyaj yapmak veya tıraş olmak gibi ışığın önemli olduğu aktiviteler için kullanıyorsanız aynada makyaj masası aydınlatmalarından faydalanabilirsiniz.

Açık renkler tercih edin.

Küçük alanlarda açık renkler kullanmak en bilinen dekorasyon hilelerinden biri. Banyolarda, fayanslardan mobilyalara açık renkler ve düz ya da az desenli yüzeyler tercih ederek daha büyük alan algısı oluşturabilirsiniz.

Küçük aksesuarlardan uzak durun.

Banyo, belki de evdeki en küçük nesnelerin depolandığı oda. Ancak bunları kapalı kapakların ardından saklamakta fayda var. Çünkü banyo gibi küçük bir alanda küçük ve çok sayıda nesne kalabalık ve bunaltıcı bir hisse neden olur.

Minik nesneleri saklama kutuları veya sepetlerde depolayarak dekorasyonda daha büyük objeler tercih ederek daha ferah bir alan oluşturabilirsiniz.

Ne kadar çok ayna o kadar iyi!

Ayna gibi yansıtıcı yüzeyler dar alanları geniş göstermek için en iyi hilelerden birisi. Derinlik algısı oluşturarak odayı daha büyük göstermek için olabildiğince büyük veya birden fazla ayna kullanmayı tercih edebilirsiniz. İyi aydınlatılmış aynalar yalnızca makyaj yapmayı kolaylaştırmaz, daha ferah ve derin bir alan hissi yaratır.