Güneş ışığının parıldayarak pencerelerden içeri girmesi çok keyifli olsa da, evinizin her noktasına ulaşması maalesef mümkün değil. Yeterince gün ışığı almayan evlerde lambaderler, abajurlar devreye giriyor ancak çoğu iç mekan bitkisinin doğrudan güneş ışığı isteğine çare bulmak mümkün değil. Bu durumda en iyi çözüm, güneş ışığını sevmeyen bitkileri sahiplenmek.

Düşük ışık ihtiyacına sahip bitkiler, karanlıkta kalan odalara yeşillik ve canlılık katmak için harika bir seçenek. Yine de çoğu bitki gölgeyle başa çıkamadığından zaman zaman yapay ışıklarla desteklenebilirler.

Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan 12 iç mekan bitkisini sizin için listeledik:

Salon Yaprağı

Zorlu koşullarda hayatta kalabilen Salon Yaprağı, aspidistra elatior, bitki bakımı konusunda çok tecrübesi olmayan veya meşgul ev sahipleri için ideal bitkilerden. Yemyeşil yapraklarıyla her odaya doğal bir dokunuş katıyor.

Düşük ışık ihtiyacına sahip olan Salon Yaprağı, evin hemen her noktasında yaşayabilir. Genelde yavaş büyüse de, öldürmesi zor bitkilerden biri. Salon Yaprağının tek beklentisi, solgun ve kahverengi yaprak oluşumunu engellemek için, doğrudan güneş ışığı almayan bir noktaya yerleştirilmek. Haftada bir kez nemli bir bezle yapraklarını silerek daha sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlayabilirsiniz.


Çin Herdemyeşili

Bakımı kolay ve doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan bitkilerden olan Çin Herdemyeşili, aglaonema, ev bitkisi dünyasına yeni girenler için ideal. Genç Çin Herdemyeşili ofiste masanızda veya raf dekorasyonunda kullanmak için uygunken, olgunlaştıkça yerde, mobilyalarınızın yanına yerleştirebilirsiniz.

NASA’nın havayı temizleyen bitkiler listesinde yer alan Çin Herdemyeşili, eviniz için hem bakımı kolay hem de sağlıklı bir tercih. Yaprak renklerine göre ışık ihtiyacı çeşitlilik gösterdiğinden bitkinizi iyice gözlemlemekte fayda var. Genel olarak, koyu renkli yapraklar düşük ışık isterken, pembemsi veya turuncu yapraklar orta derecede ışık isteyecektir. Yine de listemizdeki tüm bitkiler gibi kesinlikle doğrudan güneş ışığı almayan bir noktaya yerleştirilmelidir.


İngiliz Sarmaşığı

Tırmanmayı seven bitkilerin en güzellerinden İngiliz Sarmaşığı, hedera helix, duvarları kaplamaya yatkın olduğundan Duvar Sarmaşığı olarak da bilinir. Çardak, çit ve sarmaşıkların büyümesine imkan veren yüzeylerde tercih etmek için idealdir. Yine de tohumdan büyütüldüğünde sarmaşığın yayılması için bir kaç sene gerekeceğini unutmamakta fayda var.

İngiliz Sarmaşığı, doğrudan olmayan, aydınlık seven bir bitkidir, düşük ışığı da tolere edebilir. Ne kadar güzel ışık alırsa, yaprak renkleri de o kadar canlı ve güzel olacaktır. Doğrudan güneş ışığı solmasına sebep olabilir.


Dağ Palmiyesi

Dağ Palmiyesi, chamaedorea elegans, yemyeşil yapraklarıyla oturma odası ve yemek odasında kullanmak için harika bir bitki. Bulunduğu her ortama tropik hava kazandırırken, sofistike bir görünüme sahiptir.

Düşük ışıkta yetişebilen Dağ Palmiyesi, doğrudan güneş almayan bir konumda, orta ışıkta hızla büyüyerek en iyi halini alır. Gölge alanları tercih ettiğinden, pencere kenarına yerleştirmemek daha sağlıklı olur. İhtiyaç duyulursa yapay ışık büyümesine yardımcı olacaktır.


Kalatya

İstekleri konusunda oldukça spesifik olan Kalatya, calathea makoyana, Dua Bitkisi olarak da bilinir. Nemli bir hava, damıtılmış su veya yağmur suyunu ve nemli (ıslak olmayan) toprağı tercih eder.

Düşük ve orta ışık tercih eden Kalatya, doğrudan güneş ışığı aldığında yaprakları solgunlaşabilir.


Baldırıkara

Şık görünümüyle bulunduğu her ortama güzel bir hava katan Baldıkara, adiantum, öldürmesi en kolay bitkilerden biridir! Bu yüzden bakımına ve yapraklarının verdiği sinyallere özen göstermek gerekiyor.

Doğrudan güneş ışığını sevmeyen Baldırıkara, yüksek neme ihtiyaç duyar. Kuru topraktan hoşlanmadığından, toprağını aşırı ıslatmaktan kaçınarak sürekli nemli tutmak gerekir.


Draçena

Bakımı en kolay iç mekan bitkilerinden biri olan Draçena, dracaena, farklı boylarıyla raflarda, masada veya yerde konumlandırılabilir. Dracaena ailesinin en popülerlerinden olan Dracaena Fragrans yüksek boyuyla doğrudan ışık almayan köşelerde tercih edebileceğiniz bitkilerden biridir.

Dracaena aile üyeleri, doğrudan ışık almayan noktalarda en iyi şekilde büyürken; düşük ışık koşullarında da hayatta kalabilir. Aynı zamanda havayı temizleyen bitkiler arasında yer alan Draçenalar, evinizin havasını filtreleyerek toksinlerden arındırır.


Bromeliad

Bulunduğu ortama renk katan Bromeliad, bromeliaceae, tropikal havası ve benzersiz görünümü ile en çok tercih edilen iç mekan bitkilerinden biri.
Aydınlık, doğrudan olmayan ışık ihtiyacı ile evin çok da karanlık olmayan noktalarına yerleştirilmelidir. Doğrudan güneş ışığı yapraklarının solmasına sebep olduğundan pencereden uzak tutmakta fayda var. Yeterli doğal ışık sağlanamıyorsa floresan aydınlatma yetişmesine yardımcı olabilir.


Deve Tabanı

Geniş ve delikli yapraklarıyla en popüler iç mekan bitkilerinden biri olan Deve Tabanı, monstera, minimal ilgiyle hayatta kalabilen dayanıklı bir bitkidir. Türlerine göre yetişme şekli değişiklik gösterir. Boyu metrelerce uzarken, yaprak genişlikleri 60 cm’e kadar ulaşabilir.

Doğrudan ışık sevmeyen Deve Tabanı, kısmi-gölge bir noktada hayatta kalabilir. Eğer Deve Tabanınız geniş aralıklarda, ince dallar çıkarmaya başladıysa yeteri kadar ışık almıyor demektir, daha iyi ışık alan bir konuma taşıyabilirsiniz.


Kılıç Bitkisi

Zorlu koşullarda hayatta kalabilen Kılıç Bitkisi, sansevieria trifasciata, bitki bakımıyla pek de arası olmayan kişiler için ideal seçeneklerden biri. Çeşitli ışık derecelerini tolere edebilen Kılıç, doğrudan güneş ışığı almadığı bir konumda en iyi şekilde büyür. Sulamalar arasında toprağının tamamen kuruması gerektiğinden bitki sulamayı unutanlar için idealdir.

Yerini sevdiğinde, metrelerce uzayabilen Kılıç Bitkisi, gece fotosentez yapmaya devam ederek oksijen salgıladığından, yatak odalarında kullanmak için az sayıdaki uygun bitkiden biri. Soğuk, nem ve karanlıkla baş edebildiğinden az da olsa doğal gün ışığı alan banyolarda bile tercih edilebilir.


ZeZe

En güçlü iç mekan bitkilerinden biri olan ZeZe için öldürmesi imkansız diyebiliriz. Bitki bakımında çok da iyi olmayan ama evine yeşillik katmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri.

Doğrudan güneş ışığını sevmeyen ZeZe Bitkisi, aydınlık severken; düşük ışıkta da hayatta kalabilir. Çok fazla ışık aldığında yaprakları sarıya döner ve kıvrılmaya başlar. Soluk renkte ve küçük yapraklı bir ZeZe ise yeterince ışık almıyor demektir ve mümkünse daha iyi ışık alabileceği bir noktaya yerleştirilmelidir.


Kurdele Çiçeği

Köklerinden çıkan ince ve uzun yapraklarıyla kurdeleyi andıran Kurdele Çiçeği, chlorophytum comosum, tavandan sarkıtarak, kitaplık üstünde veya yüksek raflarda sergilenebilir.

Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan Kurdele Çiçeği, gölgede gelişimine devam edebilir. Suyundaki flörür yüzünden yapraklı bazen kahverengileşebilir. Damıtılmıış su veya yağmur suyuyla sulandığında yaprak sağlığı korunabilir, güzel bir yeşil yaprak görünümü sağlanabilir.