Köpek dostlarımızın hayatımıza dahil olurken öğrenmeleri ve ayak uydurmaları gereken çok fazla şey var. Köpeğinizin, yaşam tarzınıza uyum sağlaması için karşılıklı fedakarlıklar yapmak ve sabırlı olmak gerek. Evinize henüz yavruyken gelen bir köpek kurallara ayak uydurmakta daha fazla zorlanabilir. Uzun yıllar sürecek sağlıklı ve keyifli bir ilişki için, birlikte geçen zorlayıcı ilk ayları atlatabilmek gerek.

Yavru köpek eğitim süreci başlı başına yeterince zorlayıcı. Bir kaç basit dekorasyon seçimi ile bu süreci biraz da olsa kolaylaştırmak ise mümkün. Hem en sevdiğiniz eşyalarınızı hem de köpeğinizi bazı tehlikelerden korumak için 7 önerimiz var!

Konforlu bir yatak olmazsa olmaz.

Ailenizin yeni üyesi eve ilk adımını atmadan önce onun için bir alan ayırdığınıza emin olun. Konforlu ve sahiplenebileceği bir yatak, alışveriş listenizin ilk sıralarında olmalı. Köpeğinizin kendini güvende ve konforlu hissedeceği bir yatak eve daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

Köpeğinizin yatağını ısırdığını veya çekiştirdiğini gördüğünüzde “hayır” komutu ile bu hareketini durdurun. Böylece eşyalarına zarar vermenin kötü bir şey olduğunu anlamasına yardımcı olursunuz. Ayrıca yatağı düzenli aralıkla temizlemeye özen göstermek şart.

Bitkiler yukarı!

Eğer köpeğinizin erişebileceği yerlerde bitkileriniz varsa, emin olun ilgisini çekecektir. Yüksek ihtimalle siz odada değilken bitkiyle oynamaya çalışacak, toprağını eşeleyecek veya yapraklarını ısıracaktır. Bu yaramazlık ev bitkilerine zarar vermek ve size ektra iş çıkarmaktan ibaret değil. Çoğu ev bitkisi evcil hayvanlar için zararlı olduğundan köpeğinizin yediği, masum görünen yapraklar ona zarar verebilir.

Bitkileri yüksek raf veya kitaplıklarda konumlandırmak veya tavandan sarkıtmak köpekleriniz için daha sağlıklı bir çözümdür. Eğer büyük saksılı bitkilere sahipseniz tabure veya sehpaların üstüne yerleştirerek yerden yükseltebilirsiniz.

Köpeğinizi güvende tutmak için tercih edebileceğiniz Evcil Hayvan Dostu 12 Ev Bitkisi‘ne göz atabilirsiniz. Yine de unutmayın, her şeyin fazlası zarar!

Oyuncakların, oyundan çok daha fazla işlevi vardır.

Yavru köpeğinizin dişleri kaşınır ve bir şeyleri ısırmaya ihtiyaç duyar. Üstelik, dünyayla iletişim kurmasının ve keşfetmesinin tek yolu da ağzını kullanmasıdır. Hangi eşyaları ısırabileceğinden ise tamamen habersizdir.

Köpeğinize diş kaşıma oyuncakları alır ve yalnızca kendi oyuncaklarını ısırmasına izin verirseniz mobilyalarınızı minik dişlerinden korumuş olursunuz. Silikon tırtıklı toplar ve halat ipler gibi en çok tercih edilen oyuncaklar ile işe başlayabilirsiniz. Ardından köpeğinizin ilgi alanı ve tercihlerine göre koleksiyonu genişletmek mümkün.

Kısa tüylü, kolay temizlenen halılar

Yumuşacık shaggy halılar favorinizse, yeni bir favori bulmanın zamanı gelmiş demektir. Eğer yavru köpek dostunuz eve gelmeden önce kirlenmesin diye halıları ortadan kaldırmayı planlanlıyorsanız ise bundan vazgeçmelisiniz! Günümüzde çoğu ev parke ve fayans zeminle kaplı. Bu da köpeklerin patilerinin kayması için mükemmel bir yüzey oluşturuyor. Yavru köpeğiniz evde koşup oynarken kaydığında kemik gelişimi olumsuz etkilenir hatta kalça kayması gibi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden sürtünmeyi artıran yüzeyler ile ona yardımcı olmanız gerekiyor. Halı ve kilimlerin altına halı kaydırmazlar yerleştirerek köpeğiniz için daha güvenli bir alan oluşturabilirsiniz.

Konu yavru köpekse, kazalar olacaktır. Köpeğiniz, yüksek olasılıkla, kazaları kolay temizlenebilir yüzeylerdense, yumuşacık halılarınız üstüne yapmayı tercih eder. Bu yüzden uygun fiyatlı ve kolay temizlenen halılar tercih ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Başıboş kabloları ortadan kaldırın.

Dünyayı keşfetmeye çalışan minik bir yaramaz için yerde gezen kablolar ilgi çekici olabilir. Köpeğiniz ısırarak bu kablolarla oynamaya çalıştığında ise yalnızca elektronik eşyalarınıza zarar vermez. Aynı zamanda kendini de büyük bir tehlikeye atmış olur. Evde başıboş gezen kabloları kablo toplayıcı kutularla düzenleyerek bu tehlikeyi ortadan kaldırabilirsiniz.

Alan belirleme ve engeller.

Köpeğinizin evin tamamını sahiplenmesi ve yaşam alanı olarak görmesi için yavaş yavaş keşfetmesi gerekir. Minik dostunuzu en baştan itibaren tüm evde özgür bırakırsanız eğitim sürecini zorlaştırabilirsiniz. Köpeğinizin girmesini istemediğiniz odalar ve alanlar için çocuk güvenlik kapısı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kapı eşiklerine, koridor veya merdiven başlarına kapılar yerleştirerek köpeğinizin istemediğiniz alanlara girmesini engellemek ve gündelik yaşamınızı kolaylaştırmak mümkün.

Hassas mobilyalarınızı koruyun.

Eğer kadife, deri gibi hassas malzemelerden mobilyalarınız varsa, sevimli dostunuz bu kumaşlara geri dönülemez hasarlar verebilir. Değerli mobilyalarınızı korumak için örtü ve battaniyeler kullanabilirsiniz. Yavru köpeğiniz isteyerek veya istemeden kumaşları tırmalayabilir. Kolay yıkanabilir örtüleri mobilyalarınız üzerine atarak zarar görmelerini engellemek mümkün. Köpeğiniz büyüyüp evinize adapte olduğunda örtüleri ortadan kaldırabilirsiniz.