Bilmediğimiz, tanımadığımız onlarca aletin olduğu spor salonları, yeni başlayan biri için hatırı sayılır derecede ürkütücü bir alan. Bu, elbette makineler bizi yiyecek mi şeklinde bir ürkmeden ziyade, acemiliğin vermiş olduğu bir çekingenlik durumu… Özellikle etrafta çok bilen, spor salonundan çıkmayan, ayağında leg press’le doğmuş tipler bu çekingenliği perçinliyor. Zira spor salonundaki bazı aletlere bakarken, her an yanınıza birisi gelecek de “öyle değil şöyle yapacaksın” gibi bir uyarıyla tüm motivasyonunuzu yerle bir edecekmiş hissi bünyeye hasıl oluyor. Bir de hınca hınç kalabalık spor salonlarında, aletlerin başında kuyruk oluştuğunu düşününce, olay daha da tatsızlaşıyor ve size de o aleti kullanabilme ihtimalini sevmekten başka bir şans kalmıyor.

Yukarıda bahsedilenlerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız okumaya devam edin; zira dermanınız yazımızda! O cesur adımı atmak ve spor salonunun nimetlerinden tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız, spor salonunu konfor alanına çevirmenize yardımcı olacak 4 süper etkili, çok harika önerimiz var!

1. Tek bir makine ya da antrenmanla başlayın.

Yeni girilen bir ortamda çoğu insanın yaşayabileceği gibi, ilk zamanlar bu hisleri his yaşamanız normal. Size önerimiz; her şeye hemen hakim olmak konusunda aceleci olmayın! Belli kardiyo aletlerini kullanmakla işe başlayın. Çevreye utangaç bakışlar atmayın. Alt tarafı kaslarınızı çalıştırıp ter içinde kalıp çıkacağınız bir ortam. Bir müsabakada değilsiniz ve kimseye bir şey ispatlamak için gelmediniz. Orada kendiniz için bulunduğunuzu unutmayın. Birkaç kez kullandığınız aletlerin olduğu, güvende hissettiğiniz alanı yavaş yavaş genişletmeye başlayabilirsiniz. Spor salonunu yavaş yavaş işgal ediyormuş gibi düşünün. Yeni bir alete ya da egzersiz programına geçme arzusu hissettiğinizde bir eğitmenle konuşup sizi yönlendirmesini rica edebilirsiniz. Birkaç hafta sonra, bir sonraki hedefinize odaklanın. Bu şekilde konfor alanınızı yavaş yavaş genişletmeye bakın.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

2. Sınırlarınız konusunda rahat olun.

Profesyonel sporcular da dahil sınırları olmayan biri yeryüzünde yok. Hemen hepimizin bir sakatlık geçmişi var ya da belki de çok uzun süredir yerimizde oturuyoruz… Her iki durumda da bizi engelleyen bir şeyler var ve bunlar gayet olağan. Öncelikle sınırlarınıza saygı duyduğunuzdan emin olun, onları kabullenin. Challenge’lar iyidir, sınırlarınızı bilerek zorlamak güzeldir. Ancak sınırlarınız çerçevesinde çalışmak sizin için zor ise birlikte çalışırken rahat hissedeceğiniz kişisel bir eğitmen bulun. İmkanınız varsa sizi cesaretlendirecek ve doğru şekilde çalışmanızı sağlayacak en iyi yöntem budur.

3. İnsanlarla bağlantı kurun.

Spor salonunda rahat hissetmenin en iyi yollarından biri de orada tanıdığınız insanlar olması! Mümkünse bir arkadaşınızla aynı salona kaydolun. Bu, cesaret göstermenize ve sporu daha eğlenceli hale getirmenize en çok yardımı dokunacak şey. Şayet spora sizin kadar gönül veren ya da meyil eden bir arkadaşınız yoksa o zaman yaratın. Yani salondaki insanlarla bağlantı kurmaya bakın. Buradaki bağlantının flörtten ziyade bir arkadaşlık olması gerektiğinin altını çizmekte fayda var. Çünkü flört durumu sizi daha da strese sokabilir ve spor salonuna gitme amacınız tamamen şaşabilir. Bir spor salonu çalışanı, grup fitness dersi eğitmeni veya antrenörler ile bağlantı kurun. Spor salonu, sadece egzersiz yaptığınız yer olmak zorunda değil, aynı zamanda başkalarıyla bir arada olup zaman geçirdiğiniz bir yer de olabilir.

4. Sizi rahatsız eden şeyleri kucaklayın!

Her rahatsızlığın bir sebebi olduğunu bilmelisiniz. Genellikle çok arzuladığınız şeyler, önüne kendinizin koyduğu engeller sebebiyle askıda kalır. Koşmaktan rahatsızlık duyan ancak aynı zamanda koşmak en büyük tutkusu olan insanlar var. Aynı şeyi dans etmek, zumba yapmak konusunda yaşayan hatrı sayılır bir kalabalık var.

Kendinize “Bu durumdan neden rahatsız oluyorum?” gibi sorular sormanızı öneririz ya da “Bu rahatsızlık beni hangi mutluluktan alıkoyuyor?”… Zaman zaman, özellikle spor salonunda rahatsızlığın hayatınızda iyi bir amaca hizmet etmesine izin verin!

Konfor alanı yaratmak, insan olmanın getirdiği bir durum. Ancak bu alanlar ya da zorluklar tıpkı hayal gücünüz gibi esnektir… Spor salonunun konfor alanınız olduğunu hayal edin ve bırakın olsun!