Henüz başlamamış herkesin gönlünde bir gün spora başlama arzusu yatıyor, bu bir gerçek. Kimisi nereden başlayacağını bilemediğinden, kimisi farklı bahanelerle bu durumu erteliyor. Şayet sizin başlamaya engeliniz, nereden başlayacağınız yönündeyse doğru adrestesiniz. Spora yeni başlayacak birinin birçok endişeyi bünyesinde barındırması son derece normal. “Hangi egzersiz az olur, hangisi fazla” bunların başında geliyor. Günümüzde spor salonlarında kol gezen personel trainer‘ler (PT) da duruma “tamamen duygusal” yaklaştıklarından iş yine sizin azminize kalıyor. Bu durumda kişi kendinin PT’sidir prensibini benimseyip işe koyulmaya bakın. Zira unutmayın ki onlar da bir zamanlar sizinle aynı noktadaydı…

Spora yeni başlıyorsanız, süreci sizin için bir nebze olsun kolaylaştıracak egzersiz önerilerimiz için okumaya devam edin!

30 Dakikalık Bisiklet

Yeni başlayan birinin kondisyonunu göz önüne bulundurduğumuzda bisiklet mükemmel bir seçim. Hem son derece etkili hem de uygulama bakımından kolay bir egzersiz aleti. Kendinize uygun direnci ve hızı belirleyebilir, 30 dakikalık egzersizlerle bisikletin size göre bir egzersiz aleti olup olmadığını ölçümleyebilirsiniz. Bisiklet ayrıca, yeni başlayanlar için kalp sağlığını iyileştirme, dayanıklılık ve kondisyon artırma konularında da fayda sağlıyor.

Pilates Dersleri

Pilates, tıpkı yoga gibi her seviyeden sporcuyu kucaklayan bir egzersiz türü. Yeni başlayanlar için daha az yoğunluklu ve kısa dersler sunuyor. Spor salonlarının bir çoğunda seviyelere göre grup dersleri var. Ancak pilates yapmak için spor salonu üyeliği şart değil. Youtube’da sayısız “yeni başlayanlar için pilates” egzersizi bulunuyor. Üstelik başlangıç aşaması için birçok egzersiz programında spor matına sahip olmak yeterli. İradenizi ve devamlılığınızı ölçmek için, evde başlamak harika bir fikir olabilir.

Yeni Başlayanlar İçin Yoga

Yoga, çoğunlukla meditasyon çalışması gibi görülse de birçok farklı çeşidi bulunan bir egzersiz. Zihniniz üzerindeki faydaları bir yana, yeni başlayanlar için yoga, vücudu hem güçlendirmek hem de harekete geçirmek için harika bir giriş antrenmanı. Ölçülü bir hıza ve çeşitliliğe sahip olduğundan yoga dersleri, her seviyeden spor sever için yeterince çeşit sunuyor. Ayrıca eklemlerinize ve kaslarınıza fayda sağladığından, sağlıklı yaşam yolculuğunuz boyunca size fayda sağlar.

Seçebileceğiniz çok çeşitli yoga egzersizi var. Hangisinin tercihinize uygun olduğuna karar vermek için göz atabilirsiniz:

.

Yoga Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Yoga egzersizlerinin çoğu koşu, tempolu yürüyüş gibi geleneksel antrenmanlara göre daha az kalori yakar, bu doğru. Ancak yoga, aynı zamanda kişinin farkındalığını ve bedeniyle olan ilişkisini artıracak bir egzersiz.

.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Karın Egzersizi

Karın egzersizleri yalnızca fit bir görünüm için değil, aynı zamanda fizyolojik olarak güçlenmeniz için de oldukça önemli. Zira güçlü bir karna sahip olmak, bel kaslarının yükünü hafifletmek ve tüm kas gruplarının kendi görevini yerine getirecek olması demek. Bunun için egzersize başladığınız ilk günlerden itibaren düşük yoğunluklu da olsa karın egzersizleri yapmalısınız. Karın kasları kısa kaslar olduğundan ve onarımını çabuk tamamladığından, peş peşe günlerde bile çalıştırmanın mümkün olduğu bir kas grubu.

Esasında çok çabuk gelişim gösterdiği halde çoğunlukla üzerindeki yağ tabakası sebebiyle görünmüyorlar. Ancak bu kaslı bir karna sahip olmadığınız anlamına gelmiyor. Ayrıca kas kütlesinin artması yağ yakımını da artırdığından karın, her bakımdan çalışılması gereken bir bölge…

Yeni başlayanlar için 10 dakikalık etkili karın egzersizi için doğru adres elbette Chloe Ting:

Tüm Vücut Egzersizleri

Spora başlama motivasyonunuz ister kondisyonunuzu artırmak ister kilo vermek olsun, tüm vücut antrenmanları size gerçekten yaşadığınızı hissettirecek cinsten. Spordan beklentileriniz konusunda çok karşılık alabileceğiniz egzersiz türü de bu. Zira full body workout diye de geçen bu egzersiz türü son derece hızlı ve etkili sonuç veriyor.

Vücut ağırlığınızla ya da ilave ağırlıklarla yapabileceğiniz tüm vücut antrenmanın da youtube üzerinde yüzlerce alternatifi bulunuyor. Bunlardan bizim önerimiz: