Parlak, sağlıklı ve dolgun saçlar her kadının isteği. Ancak saç maskeleri, bakım ürünleri, kremler derken istediğiniz sonucu alamıyorsanız muhtemelen yaptığınız bazı yanlış saç bakım alışkanlıkları var. Aslında ne kadar kötü muamele görürse görsün saçlarınız uzamaya devam eder, ancak yanlış müdahaleler sonucu uçlarından kırılıp koptuğu için dilediğiniz uzun ve dolgun saçlara ulaşamıyorsunuz. Eğer saçlarınızı uzatmaya çalışıyor ancak gözle görülür bir farka ulaşamıyorsanız bu alışkanlıklardan vazgeçmenin zamanı geldi de geçiyor.

1. Saçınızı her gün yıkamak.

Belki de sıklıkla yağlanan bir saça sahip olduğunuz için her gün saçınızı yıkamadığınızda kirli hissediyorsunuz. Hızlı yağ üreten bir saç derisi saçınızı yalnızca bir günlüğüne temiz kullanabilmenize neden olabilir. Ancak günlük yıkama saçınızı yıpratır ve hasarlara yol açar.

Her gün saçınızı şampuanlamak temiz bir görüntü yaratıyor gibi görünse de aslında saçınızı ihtiyaç duyduğu yağlardan da arındırır. Bunun sonucunda ise saç derisi kaybettiği yağı telafi etmek için daha fazla yağ üretmeye başlar. Tıpkı yağlı ciltlerin karşılaştığı gibi, yıkama ve yağlanma döngüsü saç derisi içinde geçerlidir. Bu kısır döngüden kurtulmanın yolu ise saç yıkama sıklığını azaltmaktan geçiyor.

Saçınızı her gün yıkamak yerine iki günde bir yıkamaya çalışın. Saçınızı kirli hissettiğiniz günlerde kuru şampuandan yardım almaktan çekinmeyin. İki günde bir rutinine alıştıktan sonra ise yıkama sıklığını seyrekleştirmek için aradaki süreyi uzatmayı deneyebilirsiniz. Sonuçta saçınızı haftada iki veya üç kere yıkama hedefine ulaşmaya çalışın.

2. Saçınızı sıcak suyla yıkamak.

Yorucu bir günün ardından sıcak bir duş rahatlatıcı bir fikir gibi gelse de, aslında saçınız için oldukça zararlı. Sıcak su gözenekleri açar ve saçınızda elektriklenme, kuruluk ve kırılmalara neden olur. Bunun yerine saçınızı ıslatmak ve kullandığınız ürünlerden arındırmak için ılık su kullanın. Sıcak suyun rahatlığını ise bir duş bonesi kullanarak veya sıcak suyu saçınıza değdirmeyerek yaşayabilirsiniz.

Diğer bir yandan saçları soğuk suyla yıkamanız gerektiği en popüler inanışlardan biri. Ancak soğuk suyun saçınızın hızlı uzamasına yardımcı olduğu ve saçınızı daha parlak bir hale getirdiği yalnızca bir şehir efsanesi! Soğuk suyun saçınıza bir katkısı olmadığı gibi, banyo keyfini tatsızlaştırması da cabası!

3. Islak saçınızı taramak.

Özellikle sabahları güne hazırlanırken çok fazla vaktiniz olmadığını biliyoruz. Ancak duştan çıkar çıkmaz ıslak saçınızı taramak saç tellerinize zarar verir. Saçınız ıslakken en savunmasız halindedir ve ıslakken taramak saç tellerinizi esnetir ve koparır. Bu yüzden saçınızı %90 kuruduktan sonra taramalısınız. Bu sayede hem saçınız hala nemli olduğundan kolay bir şekilde taranır hem de çok ıslak olmadığı için daha az zarar görür.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

4. Sıklıkla aynı saç modelini yapmak.

Bir saç modelini kendinize yakıştırıp ondan vazgeçmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Hele de eliniz bu modeli yapmaya alıştıkça hem hazırlık sürenizi azaltır hem de daha güzel görünmeye başlar. Ancak saçınızı sıklıkla aynı yerden toplamak bu bölgedeki saç tellerini yıpratır. Eğer sıklıkla aynı noktada atkuyruğu ve topuz gibi saç modelleri tercih ediyorsanız yeni modeller denemenin zamanı geldi!

Hem yeni saç modelleri keşfetmek hem de saçınızı bu modellerin zararlarından korumak için saç ayrımınızı veya topuzların yüksekliğini sıklıkla değiştirin. Bu sayede saçınızın belirli noktalardan zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

5. Kırık uçları kestirmemek.

Kuaför koltuğuna yalnızca kırık uçları aldırmak için oturup bob modelle kalkmak en büyük kabuslardan biri, biliyoruz. Ancak kırık uçlar saçınızın uzamasının en büyük düşmanı! Kırık uçları eski sağlıklı haline döndürmenin bir yolu olmadığı gibi, onlardan kurtulmadan saçınızın uzadığını görmek de imkansız.

Saçlarınızın uçlarını ne kadar seyrek aldırırsanız her seferinde o kadar fazla saç kaybetmiş olacaksınız. Bu yüzden her 2-3 ayda bir yıpranmış saç uçlarından kurtulmak için kuaförünüzün kapısını çalmayı unutmayın. Eğer saçınıza çok fazla işlem veya saç şekillendirici ürün kullanmıyorsanız kırık uçlarla daha seyrek karşılaşmanız muhtemel. Bu durumda kesim aralıklarını uzatabilirsiniz ancak yine de düzenli olarak kesim yaptırmak iyi bir fikir.

6. Saçınıza çok fazla dokunmak.

Yarım saat harcadığınız yumuşacık dalgalara gün içinde dokunmamak zor! Fakat ellerinizi saçınızda her gezdirdiğinizde daha hızlı yağlanmasına sebep olursunuz. Hem ellerinizin ürettiği doğal yağları hem de gün içinde dokunduğunuz yüzeylerden gelen kirleri saçınıza taşımamak için parmaklarınızı saç tellerinizden uzak tutmakta fayda var. Bu yüzden gerekli olmadıkça saçınıza dokunmamaya özen gösterin.

7. Islak saçla dışarı çıkmak.

Bu maddeyi okuyunca annenizin “Islak saçla dışarı çıkma, hasta olursun!” deyişi kulağınızda yankılanmış olabilir. Tamamen olmamakla birlikte anneniz haklı! Neden mi? Soğuk havada ıslak saçla dışarı çıktığınızda saç telleriniz donar ve kırılır. Bu da daha yavaş uzayan ve sağlıksız görünen saçlara neden olur.

Saçınızı yıkadıktan sonra kurutmadan önce ısıya karşı koruyucu ürünler kullanarak sıcak havanın zararlarının önüne geçebilirsiniz. Eğer saç kurutma makinesi kullanmak istemiyorsanız saçınızı dışarı çıkmadan 3-4 saat önce yıkayın ve kendi kendine kurumaya bırakın. Kıvırcık saçlara sahipseniz tülermelerin önüne geçecek bir krem uygulayabilirsiniz. İnce telli saçlara sahipseniz ağırlık yapmaması için daha az ürün kullanmaya özen gösterin.