İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en popüler ve pratik yöntemlerinden birisi ağda. Eğer sürekli yeni çıkan tüyleri dert etmek veya her sabah duşta jilet uygulamakla uğraşmak istemiyorsanız çözüm ağda veya kalıcı epilasyon uygulamaları.

Ağda, her ne kadar kısmen acı verici bir uygulama olsa da uzun süre etkili ve pürüzsüz bir sonuç vermesiyle her kadının en az bir kere denediği epilasyon yöntemlerinden biri. İster evde kendi ağdanızı yapın ister güzellik salonlarında yaptırın, hemen bırakmanız gereken 9 ağda alışkanlığı şöyle:

Çok Sık Ağda Yapmak

Ağda yapmaya karar vermeden önce tüylerin yarım ile bir santimetre arasında uzaması gerekir. Eğer uygulama yaptığınız tüyler fazla kısaysa ağda tüylere doğru bir şekilde yapışamaz. Bu yüzden tek hamlede tüm tüyleri alamaz ve aynı bölgeye tekrar uygulama yapmak veya cımbızla uğraşmak zorunda kalırsınız. Hem vakit kaybı hem de acı çekmeyi engellemek için ağda uygulamaları arasında yeterince beklediğinize emin olun.

Yeterince Sık Ağda Yapmamak

Çok sık ağda yapmanın aksine ağda uygulamaları arasında fazla beklemek de en sık yapılan hatalardan. Çok uzun bir tüyü ağda ile çektiğinizde kökten almak yerine koparma ihtimaliniz artar. Eğer tüyler cildinizin üstündeki kısımdan koparsa aynı bölgeye yeniden uygulama yapmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer tüyler cildin altından koparsa diğer tüylerden daha erken uzar ve pürüzsüz görüntüyü bozar.

Ağdadan Önce Kafein veya Alkol Almak

Eğer ağda uygulamalarında fazla acı hissetiğinizi düşünüyorsanız kafein ve alkolden uzak durun! Ağda bandını çekmeden önce bir shot cesaretinizi artıracağı gibi acıyı da artırır. Kafein ve alkol cildi hassaslaştırır ve ağda bandı çekildiğinde daha fazla acı hissetmenize neden olur. Daha acısız bir deneyim peşindeyseniz ağda uygulamasından önce kafein ve alkolden tüketmemeye özen gösterin.

Regl Döneminden Hemen Önce Ağda Yapmak

Tıpkı alkol ve kafein tüketimindeki gibi regl döneminden önceki günlerde de cildiniz hassaslaşır. Bu yüzden regl dönemi başlamadan bir hafta/beş gün önceden veya bittikten bir kaç gün sonra ağda yaparak daha acısız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Öncesinde Cildi Temizlemek

Duştan hemen sonra ağda yapmak mantıklı gibi görünse de bunu yapmayı hemen bırakmanız için gerçekten mantıklı sebeplerimiz var! Öncelikle, sıcak su cildinizi yumuşatarak ağda gibi sert bir uygulama için zarar görmeye hazır bir hale getirir. Cildin salgıladığı doğal yağlar ağdanın daha az acı vermesi ve cildin zarar görmemesi için bariyer görevi görür. Yeni temizlenmiş bir cilt bu yağları barındırmadığından kızarıklık ve tahriş ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer yeni duş aldıysanız ve ağda kullanmanız gerekiyorsa bölgeye bebek pudrası dökmeyi deneyebilirsiniz. Ancak pudranın tüylerin üstünde kalmadığına dikkat etmelisiniz. Tüylerin üstündeki pudra ağdanın tüye yapışmasını engeller ve verimsiz bir uygulamaya neden olur. En sağlıklı method için, duştan sonra bir kaç saat beklemekte fayda var.

Yanlış Yönde Ağda Yapmak

Jiletin aksine ağda yaparken tüyler çıkış yönünün tersine doğru çekilmelidir. Ağdayı tüylerin çıkış yönüne doğru sürmeli veya bandı yapıştırmalısınız. Bandı çekerken ise tüylerin çıkış yönünün tersine doğru tek hamlede çekmelisiniz. Ters yöne çekildiğinde tüyler kopabilir bu da aynı bölgeye tekrar tekrar uygulama yapılmasına neden olur.

Bandı Tek Elle veya Çok Yavaş Çekmek

Ağda bandını çekerken yön haricinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey güçlü bir şekilde, hızlı ve tek hamlede işlemi tamamlamaktır. Özellikle evde ağda yapıyorsanız kendi vücudunuzdaki bandı tek elle doğru bir şekilde çekmek zorlaşır. Bu yüzden iki elinizi kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Ağda bandını acıyı azaltmak için yavaş çekmeyi tercih ediyorsanız yanlış bir uygulama yapıyorsunuz. Tıpkı yara bandı gibi, ağda bandını bir kerede hızlı bir şekilde çekerek hem süreci hızlıca tamamlar hem de en iyi sonucu alırsınız.

Ağda Yapılan Bölgeye Gerekli Özeni Göstermemek

Ağdadan sonraki 24 saatte kesinlikle yapmamanız gereken şeyler olduğunu biliyor musunuz? Bunlardan ilki, kesinlikle yeniden ağda yapmamak. Ağda sonrası kalan bir kaç inatçı tüyü gün içinde fark edebilirsiniz. Bu durumda en doğrusu kalan tüyleri cımbız ile almak veya cildi bir gün dinlendirdikten sonra ağda yapmak olacaktır.

Ağda sonrası en az bir gün boyunca çok sıcak bir duş almamaya veya sıcak küvete girmemeye özen gösterin. Cildin tahriş olmasını engellemek için çok dar kıyafetler giymeyin, peeling yapmayın, bronzlaştırıcı uygulamayın veya yüzmeyin. Ağda yapılan bölgeyi temiz tutmaya ve nefes aldırmaya özen gösterin.

Peeling Yapmamak

Batık tüyleri engellemek için yapabileceğiniz en iyi şey peeling! Ağda yaptıktan sonraki bir-iki gün dışında düzenli olarak peeling yaparak tüylerin deri altından ilerlemesini engelleyebilirsiniz. Böylece her uygulamadan kolay ve hızlı bir şekilde tüm tüylerden kurtulmanız kolaylaşır.