Kozmetik trendlerine ilgiliyseniz Kore cilt bakım rutini veya K-beauty terimlerine aşina olmalısınız. Bu da, Kore’de üretilen kozmetik ürünlerinin günlük cilt bakım rutininde kullanılması anlamına geliyor. Ancak Kore cilt bakımı, ürünlerin menşeinden çok daha fazlasını kapsıyor. Temelinde, Kore güzellik felsefesine dayanıyor.

Kore cilt bakımı, cilt bariyerine zarar veren yoğun kimyasal içerikli ürünler yerine cilde saygı gösteren bir rutinden oluşuyor. Cildin doğal ekosistemine uyumlu bir şekilde temizlemeyi, nemlendirmeyi, beslemeyi ve korumayı hedefliyor. Ciltte oluşan sorunları çözmek yerine en başından engellemeyi amaçlıyor.

“Cam cilt” nedir?

“Cam cilt” terimi Kore cilt bakımında sıkça kullanılıyor. Pürüzsüz, temiz ve adeta transparan gibi görünen yoğun nemlendirilmiş bir cilt görünümünü kasdediyor. Ancak bu görünümü rutini uygular uygulamaz elde etmek hedeflenmemeli. Işıltılı veya ıslak bitişli ürünler kullanarak kısa vadede “cam cilt” görünümüne kavuşmak mümkün. Rutinin esas amacı ise uzun vadede pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak.

Neden denemelisiniz?

Özellikle şehir yaşamında cildimiz günlük makyaj ve hava kirliliği gibi faktörlerle fazlasıyla zarar görüyor. Sağlıklı bir cilt için, düzenli olarak gözenekleri derinlemesine temizlemek, nemlendirmek, tedavi etmek ve dış etkenlere karşı korumak şart. Hatta, temizlik ve nemlendirme “bakım” bile sayılamayacak temel işlemler.

Sağlıklı bir cilt için cildinize onlarca ürün uygulamak şart mı? Elbette hayır. Ancak hiç bir ürün veya adım ile değiştirilemeyeceğini düşündüğünüz cilt kusurlarından, doğru uygulamalarla kurtulabilirsiniz. Temiz içerikli Kore kozmetik ürünleri ile, cildinizin doğal yapısına saygı göstererek koruma altına alabilirsiniz.

5,7,10 veya 12 adım?

10, 12 adımlı bakım rutinlerini günde iki kez uygulamak göze korkutucu geldiğinden Kore cilt bakımını es geçmenize neden olabilir. Ancak bilinenin aksine bu adımlar tamamen kişisel ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Geleneksel ve popüler olarak 10 adım uygulanıyor olsa da, tercihinize göre bu sayıyı azaltabilir veya artırabilirsiniz.

10 Adımlı Rutin

Geleneksel olarak sabah ve akşam rutinleri 10 adımda tamamlanıyor. Ancak birebir aynı adımlardan oluşmaları gerekmiyor.

Sabah rutini nemlendirme, güneş ve çevresel faktörlerden korumaya odaklanabilir.

Akşam rutini ise derinlemesine temizlik, peeling, göz kremleri ve maskelere odaklanabilir.

1. Yağ bazlı temizleyici

Tüm Kore cilt bakım rutinleri iki aşamalı temizlik ile başlıyor. İlk aşama ise yağ bazlı bir temizleyici ile cildi güneş kremi kalıntıları, makyaj ve cildin doğal sebumundan arındırmak.

Yağı, yağ ile temizlemek kulağa tuhaf gelse de; su ve yağ birbirini ittiğinden bu tür kalıntıları su bazlı bir ürün ile tamamen temizlemek mümkün değil. Bu yüzden ilk aşamada, temizleme yağları ile tüm yağlı kalıntılardan kurtulduğumuza emin oluyoruz.

2. Su bazlı temizleyici

Su bazlı temizleyici, yüz temizleyici dendiğinde çoğumuzun aklına gelen yapıdaki ürün. İkinci aşama olarak, köpüren jel formatındaki bir temizleyici ile kir ve ter gibi geride kalan tüm istenmeyen dokudan kurtuluyoruz.

3. Peeling

Geldik “derinlemesine” temizlik aşamasına. Scrub, peeling veya peeling pad gibi ürünlerle cildi, gözeneklerdeki birikitinlerden ve ölü hücrelerden arındırıyoruz. Bu adımda cilde karşı hassas davranmaya özen gösterin. Ayrıca haftada bir veya iki defadan fazla uygulamayın.

4. Tonik

Tonik, çoğu kişi için cilt bakımının en gereksiz adımlarından birisi olarak görülüyor. Ancak bu adıma kadar geldiğinizde cildin pH dengesi bozulur. Bunu geri getirmek ve cildi nemlendirmek için toniği pamuğa dökerek veya doğrudan parmaklarınızla uygulayabilirsiniz.

5. Esans

Bu aşamaya kadar standart cilt bakım adımlarını uyguladık. Esans ise Kore cilt bakımına özgü bir ürün. Tonik ile serum arasında bir yapıya sahip olan esanslar, fermente içeriği ile cildi nemlendiriyor ve koruyor.

6. Serum

Bu adım cildi tedavi etmeye odaklanıyor. Ciltte tedavi etmek istediğiniz duruma özgü olan serumu tercih edebilirsiniz. Yaşlanma belirtileri, akne veya lekeler gibi farklı sorunlara özgü serumlar bulunuyor.

7. Kağıt Maske

Seruma bulanmış kağıt maskeler, farklı hedefleri amaçlayan yoğun bir bakım sağlıyor. Bu yüzden, tıpkı peeling gibi, her gün uyguladığınız rutinde olmak zorunda değiller.

8. Göz Kremi

Göz çevresindeki deri, cilt tipinizden farklı özellikler taşıyabilir. Daha ince ve hassas olan bu alana göz kremi, yağı veya jeli uyguluyoruz.

9. Nemlendirici

Uygulanan tüm ürünlerin cilde nüfuz etmesini sağlamak için nemlendirici ile bir dolgu katmanı oluşturuyoruz.

10. SPF

Güneş ışınlarının cilde verebileceği zarar son yıllarda daha dikkat çekici bir hale geldi. Günümüzde fondöten ve nemlendirici gibi ürünler bile SPF içeriyor. Bu ürünleri kullanıyor dahi olsanız bu adımı atlamamak ise çok önemli. Güneş koruyucu uygulayarak, son adımda cildi UV ışınlarına karşı koruma altına alıyoruz.

Kore cilt bakımı her cilt tipine uygun mu?

Kore cilt bakım rutini, cilt tipi fark etmeksizin uygulanabilecek adımlardan oluşuyor. Yağlı, kuru veya karma cilt tipini hedefleyen ürünler tercih ederek aynı adımları uygulayabilirsiniz.

Adımlar, her cilt tipinde uygulanabilir veya tercihe göre değiştirilebilir. Örneğin, kuru ciltler çift aşamalı temizlik yerine yalnızca yağ bazlı temizleyici tercih edebilir veya akneye yatkın ciltler peeling adımını atlayabilir.

5 Adımlı Rutin

Hafifletilmiş olan bu rutinde 10 adımı yarıya indiriyoruz. Hem bütçesi hem de zamanı dar olanlar için 5 adımlı rutin doğru seçim olacaktır. Adımlar ise şu şekilde ilerliyor:

 1. yağ bazlı temizleyici
 2. su bazlı temizleyici
 3. tonik
 4. nemlendirici
 5. SPF

7 Adımlı Rutin

10 adımlı rutin, peelinge ve kağıt maske gibi her gün uygulanmaması gereken adımlara sahip. 7 adımlı rutin ise SPF uygulamasını da eleyerek daha çok akşam rutinine uygun bir hale getiriyor.

 1. yağ bazlı temizleyici
 2. su bazlı temizleyici
 3. tonik
 4. esans
 5. serum
 6. göz kremi
 7. nemlendirici

12 Adımlı Rutin

Evet, adımlar henüz bitmedi! 10 adım yetersiz gelirse, rutine ekleyebileceğiniz iki adım daha bulunuyor.

10 adımı tamamladıktan sonra:

11. Mist

Uğruna çok çalıştığınız “cam cilt” parlaklığını korumak ve devam ettirmek isterseniz ek bir adım olarak yüz mist’i kullanabilirsiniz. Gün içinde mist, yani yüz spreyi uygulayarak uyguladığınız ürünleri uyandırarak cildin ışıldamasını sağlayabilirsiniz.

12. Profesyonel Cilt Bakımı

Kore’de haftalık cilt bakımları ve masajlar oldukça yaygın. Kore cilt bakım rutinini tam anlamıyla sürdürmek için haftalık randevularınızı aksatmayın.