Beautyblender markası, üçgen peynir dilimini andıran ucuz makyaj süngerlerini güncelleyerek cilt makyajı dünyasına boyut atlatalı yıllar oluyor. Markanın ismiyle de bütünleşen sünger günümüzde bir çok marka tarafından farklı fiyat aralıklarında ve boyutlarda satışa sunuluyor.

Yumurta şeklindeki bu sünger, kusursuz ve çizgisiz ten makyajlarına sahip olmamıza da yardımcı oluyor. Ancak makyaj rutininizi kolaylaştırırken bir yandan cildiniz için büyük tehlike arz ediyor. Doğru temizlenmediği ve saklanmadığı takdirde cildinize ciddi zararlar verebilir. Makyaj süngerinizden en yüksek verimi alabilmek için bu 9 hatayı yapmadığınızdan emin olun.

Islatmadan kullanıyorsunuz.

Yeni nesil makyaj süngeri -Beautyblender- ıslak kullanılması için tasarlandı.
Nemli yüzeyi; çizgisiz, mükemmel, ıslak ve sağlıklı görünen bir bitiş sağlıyor. Süngeri kuru kullanmanın kapatıcılığı artırdığını biliyoruz ancak en verimli sonucu elde edebilmek için nemli bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Makyaj yaparken yanınızda bir bardak su bulundurarak süngeriniz kuruduğunda kolaylıkla ıslatabilirsiniz. Aynı zamanda bu, süngerin daha az malzeme çekmesini sağlıyor.

Fırça hareketi ile uyguluyorsunuz.

Makyaj malzemelerini fırça ile uygulamaya alışıksanız, makyaj süngerini de aynı hareketle kullanıyor olabilirsiniz. Ancak ürünü cildinize hiç bir iz kalmadan uygulamak için tampon hareketler kullanmalısınız. Narin ve seri tampon hareketlerle aynı anda ürünü uygulamış ve dağıtmış oluyorsunuz.

Yalnızca krem ürünlerle kullanılıyorsunuz.

Makyaj süngerinin krem ürünlerde harika sonuçlar ortaya çıkardığı doğru. Ancak bu toz ürünler için kullanılamayacağı anlamına gelmiyor.

Bir çok makyaj videosunda makyaj süngerinin kontür için kullanıldığını görmüşsünüzdür. Konu pudra gibi kontrol altında tutması zor malzemeler olunca ıslak bir sünger kurtarıcınız olabilir. Nemli makyaj süngeri toz ürünleri, göz altı ve kontür gibi zorlu bölgelerde daha kontrollü bir şekilde uygulamanıza yardımcı olur.

Yeterince sık temizlemiyorsunuz.

Makyaj süngerinizi yalnızca haftada bir veya daha kötü senaryo ile ayda bir kez temizliyorsanız yeni bir alışkanlık kazanmaya hazır olun! Konu makyaj malzemeleri olduğunda en önemli adımın temizlik olduğunu unutmayın. Temiz ekipmanlar, cilt sağlığınızı korurken makyajınızın daha kolay dağılmasını ve kusursuz görünmesini sağlar.

Beautyblender’in mucidi Rea Ann, her kullanımdan sonra süngerin üstüne temizleyici dökülmesini öneriyor.

Fazla sert ovalıyorsunuz.

Temizlik önemli, fakat doğru şekilde yapıldığında. Süngeri fazla sıkıştırırarak veya ovarak temizlediğinizde tırnaklarınız sünger üstünde yırtıklar oluşturabilir. Bunun yerine süngeri iyice ıslatın ve yavaşça sıkarak içindeki kalıntıları temizleyin.

Yoğun kirli bölgeler ve çıkmayan kirler için inat etmeyin. Su doldurduğunuz bir kaba biraz temizleyici dökün ve süngerinizi bir gece bekletin. Eğer lekeler hala duruyorsa, süngeri bebek yağı ile hafifçe ovarak aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Çamaşır makinesinde yıkamaktan söz etmiyoruz bile. Eğer bunu yapıyorsanız hemen bırakmalısınız!

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Yanlış ürünle temizliyorsunuz.

Yüzünüze değdirdiğiniz her nesnenin doğru şekilde temizlendiğinden emin olmalısınız. Makyaj süngerinizi temizlemeniz harika ancak yanlış ürünlerle temizlendiğinde faydadan çok zararı dokunabilir.

Örneğin; bulaşık deterjanı yağ çıkarmada başarılı olduğu için süngerinizi temizlemekte kolaylık sağlıyor olabilir ancak hem süngerinizin dokusunu bozuyor hem de cildinize zarar veriyor. Bulaşık deterjanının elleri nasıl kuruttuğunu düşününce, yüze temas etme düşüncesi korkutucu!

Eğer sünger temizleyiciler için bütçe ayırmak istemiyorsanız daha makul seçenekler elbette mevcut. Yüzünüzü temizlemek için kullandığınız tüm ürünleri süngerinizde de kullanabilirsiniz.

Makyaj çantanızın içinde saklıyorsunuz.

Nemli olan herhangi bir şeyi oksijen ve ışık alamayacağı bir yere koyduğunuzda küf ve bakteri oluşumunu başlatmış olursunuz. Yeni kullandığınız ve henüz üstünde ıslak ürünler bulunan süngeri makyaj çantanızın içine hapsederek kullanım ömrünü kısalttığınızı unutmayın. Küflü bir süngeri cildinize değdirdiğinizde ortaya çıkabilecek üzücü sonuçlar da malum. Her kullanımdan ve temizlikten sonra süngerinizi bir stand üstünde kurumaya bırakabilirsiniz.

Yırtık bir sünger kullanıyorsunuz.

Eğer makyaj süngerinizin üstünde yırtık ve kesikler varsa, cildinize bir iyilik yapın ve onu bugün değiştirin! Süngerin üstünde oluşan yırtıklar kir ve makyaj kalıntılarının birikmesi için mükemmel bir ortam oluşturur. Bu kalıntıları tamamen temizlemek imkansız olduğundan süngeri her kullandığınızda pis ve tehlikeli bir şeyi yüzünüze sürmüş oluruyorsunuz.

Ne zaman aldığınızı unuttunuz bile!

Makyaj süngerinizi her kullanımdan sonra temizleseniz bile bir kullanım ömrü olduğunu unutmayın. Kullanma sıklığına bağlı olarak makyaj süngerinizi yaklaşık üç ayda bir değiştirmeniz gerekiyor. Ne de olsa malzemesinin doğası gereği eskidikçe yırtılma veya parçalanma ihtimali artıyor. Süngeri ne zaman paketinden çıkardığınız hatırlayamıyorsanız, değiştirme vakti gelmiş demektir!