Saçınızı ne sıklıkta yıkıyorsunuz? Cevabınız “her gün” ise doğru sayfadasınız! Özellikle sıcak aylarda saç yıkamaları arasını uzatmak zorlayıcı olabilir. Ancak saçınızı her gün yıkmayı bırakmanız için sağlam nedenlerimiz var. Elbette bir ya da iki hafta boyunca kirli saçlarla dolaşmanız gerektiğinden bahsetmiyoruz. Saç derisinin sağlığını ve ışıltılı saç görünümü desteklemek için şampuan ile ıslak temizliğe biraz ara verebilirsiniz.

Herkesin saç tipi farklı olduğundan bazı saçlar diğerlerinden daha hızlı yağlanabilir. Bu yüzden saç yıkamaları arasında bırakılabilecek doğru bir zamanlama bulunmuyor. Saç yapınızı gözlemleyerek doğru zamanlamayı belirlemelisiniz. Bu sırada ise imdadınıza kuru şampuan yetişebilir.

Saçınızın yeni düzene alışması ilk aşamalarda zorlayıcı olabilir. Her gün yıkanmaya alışık olduğundan normalden daha hızlı yağlandığını gözlemleyebilirsiniz. Gerekli sabrı gösterdiğinizde ise saçlarınızı yeni bir düzene alıştırmak mümkün.

1. Saçınızı Doğal Yağlardan Mahrum Bırakır

Saç derisinin salgıladığı doğal yağlar, sağlıklı bir saç derisi ve nemli saçlar için olmazsa olmazdır. Saçı her gün kimyasal ürünlerle yıkamak bu yağları söküp götürür ve arkasında kuru bir saç derisi bırakır. Her ne kadar bitkisel yağlarla bakım da yapsanız, saçın doğal döngüsünü kırmış olursunuz.

Saç yıkamaları arasını açarak doğral yağların salgılanmasına izin verirseniz, yumuşak ve sağlıklı bir saç derisi ve dolayısıyla sağlıklı saçlar elde edersiniz.

2. Rengin Daha Erken Akmasına Sebep Olur

Eğer saçınızdaki rengi hızla kaybediyor ve sürekli kuaförün yolunu tutmak zorunda kalıyorsanız, suçu şampuana atın! Boyalı saçlar ne kadar sık yıkanırsa rengi o kadar hızlı akar. Yıkamalar arasını açıp, kuru şampuanı bakım rutininize daha sık dahil ederek saç rengini daha uzun süre koruyabilirsiniz.

3. Kırık Uçları Artırır

Sık yıkama, saçı doğal yağlarından arındırır ve saç uçlarının kuru kalmasına neden olur. Bunun sonucunda da saç telleri kurur ve kırık uç oluşumu hızla artar. Eğer saçlarınızı uzatmakta zorluk çekiyorsanız, ne sıklıkla yıkadığınıza dikkat etmelisiniz. Saçınızı gün aşırı veya 3-4 günde bir yıkayarak sağlığını koruma altına alabilirsiniz.

4. Saçın Daha Fazla Isıya Maruz Kalmasına Neden Olur

Daha sık saç yıkamak = daha sık kurutmak ve şekillendirmek. Eğer aceleniz yoksa saçı kendi kendine kurumaya bırakmak en iyisi. Sabah rutininizde saçınızın doğal yollarla kurumasını beklemek olmadığına eminiz. Bu yüzden her gün saç yıkamak, her gün sıcak hava ile kurutmaya ve sıcak aletlerle şekillendirmeye yol açar. Bu da dolayısıyla, saç tellerinin daha hızlı yıpranmasına ve kırılmasına neden olur. Daha yumuşak ve sağlıklı saçlar için yıkamalar arasını uzatmalısınız. Bu sayede her sabah sıfırdan saç şekillendirmek ile vakit kaybetmenize de gerek kalmaz.

5. Masraflıdır

Her saç yıkama şampuan ve kullandığınız bakım ürünleri ile masraf çıkarır. Bunu her gün yapmak ise bütçenizi daha fazla etkiler. Hiç bir sebep ilgilinizi çekmiyorsa bile fazladan para kaybını önlemek ve şampuan alışverşine daha seyrek çıkmak için
her gün saç yıkamayı bırakmalısınız.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

6. Kirli Saç Daha Kolay Şekil Alır

İnanın ya da inanmayın, kirli saç daha kolay şekil alır. Hani o evde geçen bir kaç günün ardından, alelade yaptığınız harika ev topuzu var ya. İşte o görüntüyü dışarı çıkarken elde edememenizin sebebi saçınızı yeni yıkadığınızdan şekil almasının zorlaşmış olması. Hafif yağlanmış bir saç istediğiniz şekilde daha kolay sabitlenir. Bu sayede örgü, topuz gibi modellere daha kolay girer, hatta dalgaları dahi daha iyi ve uzun süre tutar.

7. Zamanınızdan Çalar

Her sabah evden çıkmadan önce uzun bir saç rutini ile uğraşmak yorucudur. Uykunuzdan feragat etmenize veya kahvaltıyı aceleye getirmenize neden olabilir. Saçınızı birkaç günde bir yıkayın ve sabahları kendinize bir iyilik yapmış olun!

8. Kafa Derisini Kurutur

Kuru saç derisi kendini kepek olarak belli eder. Kepek önleyici şampuanlar çözüm gibi görünse de asıl çözüm saçlarınızı daha seyrek yıkamaktır. Saç deriniz kepekler aracılığı ile size fazla veya yanlış ürünlerle yıkandığının mesajını verir.

9. Seyrek Yıkama Daha Az Yağlanma Sağlar

Seyrek yıkanmaya alışan bir saç sanılanın aksine daha geç ve az yağlanır. Her gün yıkanmaya alışan saçınızı daha seyrek yıkamaya başladığınızda fazla yağlandığını gözlemleyebirsiniz. Ancak yeni düzene alıştığında daha az yağlanarak daha seyrek yıkanmaya ihtiyaç duyar.