Beslenme rutininiz sağlığınız için önemlidir ve ağzınıza attığınız her lokmada sağlıklı ve sağlıksız arasında bir seçim yaparsınız. Sağlıksız bir diyet metabolizmaya zarar verebilir, kilo almanıza neden olabilir hatta kalp ve karaciğer gibi organlara zarar verebilir. Yediklerinizin etkilediği bir organ daha var: cildiniz!

Cilt, vücuttaki en büyük organ ve gözenekleri aracılığıyla ana detoksifikasyon kaynaklarından biridir. Işıltılı ve pürüzsüz bir cilt görünümü kadar, vücudu toksinlerden arındıran sağlıklı bir cilde sahip olmak da önemli. Tükettiğiniz besinler ise zafere giden yolun en önemli taşlarından. Daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için bu yiyeceklere beslenme düzeninizde daha fazla yer açmaya hazır olun!

1. Yağlı balıklar

Proteinin sağlık konusundaki önemi malum. Somon, uskumru, ringa balığı, sardalya ve hamsi gibi yağlı balıklar sağlıklı cilt için mükemmel besin kaynaklarıdır. Cildi güçlendirmek ve korumak için gerekli olan proteini içerirler.

Bu tür deniz ürünleri, içerdikleri Omega-3 yağ asitleri ile cildin kalın, esnek ve nemli kalmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda tüketilmediğinde ise cildin kuruması ve esnekliğini kaybetmesi kaçınılmazdır. Balıktaki Omega-3 yağları cildi sakinleştirerek kızarıklıkların ve akne oluşumunun önüne geçer. Hatta bazı araştırmalar yağlı balıkların sedef ve lupus gibi cilt hastalıklarıyla savaştığını bile gösteriyor.

Yağlı balıklar aynı zamanda, cildin ihtiyaç duyduğu en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini deposudur. Vücudunuz yeterli derecede E vitamini aldığında cildi serbest radikallere ve iltahaplanmaya karşı korur.

Ayrıca balık; cilt sağlığını korumak, akne oluşumunun önüne geçmek ve yeni cilt hücrelerinin üretimi için hayati bir mineral olan çinko içerir. Çinko eksikliği cilt iltihabına, lezyonlara veya yaraların iyileşmesinin yavaşlamasına neden olabilir.

2. Ayçekirdeği

Çekirdek tüketiminin akne gibi cilt problemlerine yol açtığı yaygın şehir efsanelerinden biri. Her şeyin fazlası zarar olmakla birlikte; ayçekirdeği tüm kuru yemiş ve çekirdeklerde olduğu gibi cildi besleyen bir içeriğe sahiptir.

28 gram ayçekirdeği, günlük tüketmeniz gereken E vitaminin %49’unu karşılar. Müthiş bir antioksidan olan E vitamini, kan dolaşımını hızlandırarak kırışıklıkların önüne geçmeye yardımcı olur. Aynı zamanda zengin bir çinko ve protein deposudur.

3. Avokado

Avokado, boşuna cilt bakımının ikonik yiyeceklerden biri değil! Sağlıklı yağlar bakımından en zengin besin kaynaklarından birisi. Cilde esneklik kazandırmak ve nemini korumak için bu yağlardan yeterince almak çok önemli.

Avokado, cildi yaşlanma belirtileri ve kırışıklara neden olan güneşin zararlarından korumaya yardımcı olan bileşikler içerir. Ayrıca, önemli antioksidan kaynaklardan E vitamini için de mükemmel bir kaynaktır. Cildin ihtiyaç duyduğu yağ asitlerini üretmesine yardımcı olarak daha yumuşak ve esnek bir cilt oluşumunu destekler.

Zengin bir C ve E vitamini kaynağı olan avokado, serbest radikallere karşı cildi koruyarak yaşlanmaya karşı savaşır. Üstelik cildi gergin ve sıkı tutmaya yardımcı olan lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar içerir.

4. Ceviz

Ceviz, kendisini sağlıklı ciltler için mükemmel bir besin kaynağı kılan bir çok özelliğe sahiptir. Vücudun üretemediği ama ihtiyaç duyduğu temel yağ asitleri için harika bir depodur. Hatta hem Omega-3 hem de Omega-6 yağ asitleri bakımından diğer birçok kuru yemişten daha zengindir.

Omega-6 yağlarının fazla tüketimi ciltte sedef hastalığı gibi inflamasyonları artırabilir. Ancak diğer bir yandan Omega-3 yağları vücudunuzdaki ve cildinizdeki bu inflamasyonları azaltma etkisine sahiptir. Ceviz, yüksek miktarda iyi yağ asitleri içerdiğinden Omega-6’nın neden olabileceği zararları engelleyebilir.

Ceviz, cildinizin sağlıklı kalması ve görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu diğer besinleri de bünyesinde bulundurur. 28 gram ceviz, günlük tüketmeniz gereken çinko miktarının %8’ini içerir. Çinko, cildinizin bir bariyer görevi görebilmesi için en önemli elementlerden biridir. Hem yaraların iyileşmesi hem de inflamasyonlarla mücadele için gereklidir.

Ceviz aynı zamanda az miktarda E vitamini ve selenyum içerir, ayrıca her 28 gramında 4-5 gram protein barındırır.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

5. Bitter Çikolata

Çikolata yemek için bir sebebe daha ihtiyacınız varsa, haberler iyi! Kakao cilt üzerinde mükemmel etkilere sahip!

Yapılan bir araştırmada: 6-12 hafta boyunca her gün, yüksek derecede antioksidan içeren kakao tüketiminin, daha kalın ve nemli bir cilde sahip olmaya yardımcı olduğu kanıtlandı. Üstelik, daha pürüzsüz ve güneş hassasiyeti azalmış bir cilt ve daha yüksek kan dolaşımı kakaonun mükemmel etkilerden sadece birkaçı.

Kakao, kırışıklık görünümünü azaltmak başta olmak üzere daha sağlıklı ve esnek bir cilt oluşumuna yardımcı olur. Faydalarını en üst düzeye çıkarmak ve şeker tüketimini minimumda tutmak için en az %70 kakaolu bir bitter çikolata seçtiğinizden ise emin olun.

6. Brokoli

Brokoli, A ve C vitamini başta olmak üzere cilt sağlığı için önemli olan çok sayıda vitamin ve mineralle doludur. Aynı zamanda beta karoten görevi görerek, antioksidan özellik gösteren lutein içerir. Lutein cildin kurumasına ve kırışmasına neden olabilecek oksidatif zararlara karşı koruma sağlar.

Brokoli, etkili ve önemli faydalara sahip sülfrorafan adı verilen özel bir bileşik içerir. Hatta bu bileşik, bazı cilt kanseri türleri için kanser önleyici etki bile gösterebilir. Sülfrorafan, cildi zararlı güneş ışınlarından korumak için de oldukça önemlidir. Zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirirken, vücutta koruyucu sistemleri devreye sokar.

Yapılan testlerde sülforafanın, UV ışığında ölen cilt hücrelerinin sayısını %29 azalttığı ve etkisinin 48 saate kadar sürdüğü görülmüş. Araştırmalar, sülforafanın aynı zamanda ciltteki kolajen seviyelerini korumaya yardımcı olabileceğini de gösteriyor.