Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için herkesin kendine sırları vardır. Kimi led terapisi ile ideal cilt görünümüne ulaşırken kimi oksijen terapisi veya peeling tercih ediyor. Cilt sağlığı, terapi ve tedavilerin yanısıra yaşam tarzı, beslenme ve çevresel faktörlerle daha çok alakalıdır. Alkol, kafein ve baharatlı yiyeceklerin cildi olumsuz yönde etkilediği kanıtlanmış bilgiler. Peki süt ve süt ürünlerini hayatından çıkarınca cildinin güzelleştiğini söyleyen arkadaşlarınız gerçekten doğruyu mu söylüyor?

Son yıllarda popülerliğini artıran vegan beslenme ile bitki bazlı süt ve peynir gibi ürünlerin tüketimi arttı. Bu, gezegenimiz ve hayvanların refahı için faydalı bir adım olarak görülse de, cilt sağlığını da olumlu yönde etkilediği söylenebilir mi?

Kulaktan kulağa yayılan bu şehir efsanesine göre; süt ve süt ürünlerinin akne, cilt problemleri ve fazla yağlanma gibi istenmeyen etkileri var. Ancak bu inanışı kanıtlayan herhangi bir çalışma bulunmuyor. Dermatologlar, diyetisyenler veya beslenme uzmanları tarafından ise bir mit olarak görülüyor. Hatta bazı uzmanlar süt ürünlerine alternatif olarak tüketilen gıdaların cilt problemlerini tetikleyebileceğini savunuyor.

Süt ürünlerini hayatınızdan çıkarmalı mısınız?

Aslında tüketilen gıdalar ve cilt arasında evrensel bağlar kurulması mümkün değil. Çünkü her vücut ve dolayısıyla cilt yapısı birbirinden farklı. Süt ürünlerinin kalitesi, üretim yeri gibi farklılar ve geniş çeşitliliği dolayısıyla, cilt üzerindeki etkisini araştırmalarla kanıtlamak oldukça zor.

Süt ürünlerini doğrudan diyetinizden çıkarmadan önce genel beslenme biçiminizi gözden geçirmelisiniz. Çünkü cilt görünümünden memmnun olmamanızın tek sebebi süt olmayabilir. Örneğin fazla şeker tüketiminin cilt problemleri ile ilişkilendirildiği bir çok araştırma bulunuyor. İşlenmiş gıda tüketimini azaltıp, Omega-3 ve lifli gıdaların tüketimini artırarak daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

Doğru gözlemi yapmadan şehir efsanelerine kulak asmayın.

Tükettiğiniz gıdaların cildiniz üzerindeki etkisini öğrenebilmek için detaylı bir inceleme yapmakta fayda var. Tükettiğiniz hangi gıda ve içeceklerin cilt sorunlarına yol açtığını dikkatlice gözlemlemelisiniz. Eğer süt ürünlerinden şüpheleniyorsanız bir kaç hafta boyunca diyetinizden çıkarabilir ve cildinizin nasıl reaksiyon gösterdiğini izleyebilirsiniz. Bunun sonucunda cilt problemlerinin sebebinin gerçekten süt ürünleri olup olmadığını öğrenmiş olursunuz.

Ne yediğiniz, sizi mutlu eden bir cilde sahip olmanın tek faktörü değil.

Tüketilen gıdaları cilt problemlerinin tek sebebi olarak görmek biraz kolaya kaçmak oluyor. Aslında cilt sağlığınız bundan çok daha karmaşıktır. Genetik faktörler, örneğin ebeveynlerinizin cilt problemleri ile karşılaşması, hormonlar ve yaşam tarzınızın cilt üstünde sandığınızdan daha çok büyük etkileri var. Uyku düzeni ve çevre kirliliği gibi faktörler cilt sağlığı ve görünümünü etkiler. Ayrıca stres ve anksiyete gibi psikolojik etkenler de akne ve cilt problemlerini tetikleyebilir.

Günümüzde, özellikle güzellik “guru”larının paylaştığı olmazsa olmaz cilt bakım rutinleri ve önerilen onlarca cilt bakım ürünü ise sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlar değildir. Aslında cildiniz ihtiyaç duyduğu her şeyi dengeli ve yeterli bir beslenme düzeninden elde edebilir. Cilt için faydalı olan Omega-3, A ve B vitaminleri, çinko ve selenyum gibi mineraller tükettiğiniz gıda ve içecekler ile karşılanabilir. Ayrıca su, cildin temel ihtiyaçlarından biridir. Bu yüzden gün içinde bol bol su içmeyi unutmayın.