Her porsiyon için kahvecilerin yolunu tutmaktan sıkılan kahve tutkunları için evde mükemmel filtre kahve demlemenin en popüler 4 yöntemini paylaşıyoruz! Filtre kahve makinesi çoğu kahve sever için en pratik çözüm olsa da, bu manüel ekipmanlarla birbirinden farklı aromalar elde etmek mümkün. Üstelik bu ekipmanları kullanırken, yalnızca bir tuşa basmaktan daha fazla keyif alacağınız garanti!

Evde filtre kahve demlerken kahvenin taze kavrulmuş ve taze çekilmiş olması en önemli kriterdir. Eğer evde kahve değirmeni veya öğütücü kullanmıyorsanız kahveyi tedarik ettiğiniz satıcıdan taze öğütülmesini rica edebilirsiniz. Eğer kargo paketini açtığınızda buram buram bir kahve kokusuyla karşılaşıyorsanız kahvenin yeni çekildiği sonucuna varmak mümkün.

Konu kahve olunca herkesin favori aroması farklıdır. Bunda, kahve çekirdeklerinin anavatanı kadar demleme yönteminin de etkisi vardır. Aynı ölçüleri kullanarak farklı ekipmanlarla demlediğiniz her kahve birbirinden farklı aromalara sahip olur. Paylaştığımız teknikleri uygularken deneme yanılmalardan çekinmeyin. Kahve ve su oranlarında değişiklikler yaparak damak tadınıza en çok uyan favori lezzeti bulabilirsiniz.

Hario v60

En eski, en basit ve en zevkli kahve demleme yöntemlerinden birisi 60 derecelik bir huni ve kağıt filtre kullanmak. Günümüzde bu huninin en bilinen markası ise Hario. Kahve taneciklerinin üstüne dökülen sıcak su, yer çekimin etkisi ile aşağı süzülür ve her seferinde taptaze bir kahve elde etmenizi sağlar. Plastik, paslanmaz çelik, cam veya seramikten üretilebilir. Ülkemizde yaygın olarak seramik versiyonları ile karşılaşıyoruz.

V60 ile demleme yaparken öncelikle ekipman boyutu ile uyumlu bir filtre tercih ettiğinize emin olun. Eğer gün içerisinde birden çok demleme yapıyor ve kağıt filtre masrafından kurtulmak istiyorsanız tercihinizi metal filtrelerden yana da kullanabilirsiniz. Bu elbette aromada bir farklılığa neden olacaktır.

Demlemeye başlamadan önce kağıt filtreleri sıcak ile ıslatarak üstündeki kimyasallardan arındırmaya dikkat edin. Bu aynı zamanda filtredeki tadın kahveye geçmesini de engelleyecektir. Demlemeden önce döktüğünüz sıcak su, kullandığınız ekipmanların daha uzun süre sıcak kalmasını da sağlar. Böylece demleme esnasında kahvenin daha geç soğumasına yardımcı olur. Tüm damlama ile demleme yöntemlerinde olduğu gibi, suyu dar ağızlı bir kettle ile dökmeye özen gösterin.

Çekirdek Öğütümü: Orta (Medium)
Kahve Miktarı: 30 gram (iki porsiyon)
Su Miktarı: 500 ml 96°C
Demleme Süresi: 3 dakika

v60 ile Nasıl Kahve Demlenir?

1. V60’ı kahve sürahisi veya bir fincanın üstüne yerleştirin.
2. Kağıt filteyi v60 içine yerleştirin ve dairesel hareketlerle sıcak su dökerek hem filtreyi ıslatın hem de ekipmanları ısıtın. Biriken suyu dökün.
3. Islak filtreye, iki porsiyon için 30 gram kahve ekleyin.
4. 60 ml sıcak suyu yavaş ve dairesel hareketlerle kahvenin üstüne dökün. 30-40 saniye kadar, kahve taneciklerinin açılması ve aromasını çıkarmaları için bekleyin. Bu sırada minik baloncukların patladığını göreceksiniz.
5. Geri kalan 440 ml suyu yavaş ve dairesel hareketlerle içten dışa doğru dökün.
6. Yaklaşık 3 dakikanın ardından servise hazır olmalı.

*Eğer süreç uzun sürüyorsa fazla ince, kısa sürüyorsa fazla kalın öğütülmüş kahve kullanıyorsunuz demektir.
*Tek porsiyon demlemede süre yaklaşık olarak yarı yarıya azalır.


Chemex

Kum saati şeklindeki etkileyici tasarımı Chemex’i diğer damlama ile demleme yöntemlerinden ayıran tek özellik değil. Hem demleme aparatı hem de haznesini bir arada bulunduran tasarımı ile v60’tan ayrılır. Chemex filtre kağıtları diğer filtrelerden %20-30 daha ağırdır. Bu da daha uzun süren ve bambaşka bir aroma elde etmenizi sağlayan bir süreç oluşturur.

Genellikle 600 ml ve 800 ml ebatlarında satıldığından birden fazla kişiye kahve demlemek için idealdir. Eğer filtre kahvenizi soğuk içmeyi seviyorsanız sabahtan demleyerek kahveyi gün içinde soğuk tüketmek de mümkün.

Tüm damlama ile demleme yöntemlerinde olduğu gibi, suyu dar ağızlı bir kettle ile dökmeye özen gösterin.

Çekirdek Öğütümü: Orta-İri (Medium-Coarse)
Kahve Miktarı: 50 gram
Su Miktarı: 750 ml 96°C
Demleme Süresi: 4 dakika

Chemex ile Nasıl Kahve Demlenir?

1. Chemex özel kağıt filtresini yerleştirin ve az miktarda sıcak su dökerek filtreyi ıslatın. Haznede biriken suyu dökün.
2. Islak filtrenin içine 50 gram kahve ekleyin.
3. Yaklaşık 100 ml sıcak suyu kahvenin üstüne eşit bir şekilde, dairesel hareketlerle dökerek 30-40 saniye bekleyin.
4. Ardından 650 ml suyu yavaş ve dairesel hareketlerle kahvenin üstüne dökmeye devam edin.
5. 4 dakikanın ardından tüm su aşağı süzülerek kahveniz servise hazır olmalı.

*Eğer süreç daha uzun sürüyorsa fazla ince, daha kısa sürüyorsa fazla kalın öğütülmüş kahve kullanıyorsunuz demektir.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

French Press

1929’da icat edilen French Press methodu, dünya çapında en iyi ve en kolay kahve demleme yöntemi olarak bilinir. Sıcak suyun içinde bekleyen kahve taneciklerinin lezzet veren yağlarını ve aromasını en iyi şekilde ortaya çıkarır. Yüksek aromalı, leziz ve etkileyici bir kahve deneyimi arayanlar için ideal ekipmanlardan birisidir.

French Press pratik bir şekilde, güçlü aromalı kahve servis ettiğinden özellikle sabahları tercih etmek için idealdir. Kullanımı oldukça kolaydır ve dikkat edilmesi gereken en önemli nokta temizliğidir. Her kullanımdan sonra iyice temizleyerek, süzgeçte kahve kalmadığına emin olmasınız. Kahve kalıntıları, bir sonraki demlemede acı ve içimi rahatsız bir kahve elde etmenize neden olur.

French Press kullanırken, kahve ve su oranı tamamen kişisel zevklere bağlıdır. Önerilen oran 1/10 olsa da, tercihinize göre sizin için en uygun tarifi belirlemekte özgürsünüz.

Çekirdek Öğütümü: İri (Coarse)
Kahve/Su Oranı: 1/10
Su Sıcaklığı: 96°C
Demleme Süresi: 4 dakika

French Press ile Nasıl Kahve Demlenir?

1. French Press ve fincanınızı sıcak su ile ıslatın ve yaklaşık 1 dakika bekleyin. Ardından suyu dökün.
2. French Press’e her 100 ml su için 10 gram kahve dökün.
3. Kahve taneciklerinin üstünü geçecek kadar sıcak su ekleyin. Tüm baloncuklar patlayana kadar yaklaşık 30 saniye bekleyin.
4. Ardından kullandığınız her 10 gram kahve için 100 ml sıcak su ekleyin. (Daha yumuşak bir kahve için daha fazla, sert bir kahve için daha az)
5. Tahta bir kaşık ile karıştırın ve press süzgeci yerleştirin. Henüz bastırmayın!
6. 4 dakikanın ardından süzgeci bastırın ve kahve servise hazır hale getirin. Daha sert bir içim için fazladan 30-60 saniye bekleyebilirsiniz.


Moka Pot

Esn eski ocak üstü kahve demleme yöntemlerinden biri olan Moka Pot, buhar basıncından faydalanarak espresso’ya oldukça yakın bir sonuç elde etmenizi sağlar. Bu yüzden Moka Pot kullanırken diğer ekipmanların aksine espresso, yani ince (fine) çekim, kahve tercih etmeniz gerekir. En iyi sonucu ise gazlı ocak üstünde kullandığınızda alabilirsiniz.

Moka Pot’un çalışma mantığı, alt haznesine konulan suyun buhar basıncının orta haznedeki kahve tanecikleri arasından geçerek, en üst hazneye içime hazır halde ulaşmasıdır. İdeal bir sonuç için tüm hazneyi doldurduğunuza emin olmalısınız. Örneğin, 4 fincanlık bir pot ile 2 fincanlık demleme yapmamalısınız.

Moka Pot’un en büyük avantajlarından biri ise ekstra bir filtre kullanımına ihtiyaç duymadığından, uzun vadede ekonomik bir yöntem olmasıdır. İyi ve sağlam bir Moka Pot her zaman daha iyi sonuç verir. Bu yüzden mükemmel bir sonuç için iyi bir ekipmana yatırım yapmaktan kaçınmayın.

Çekirdek Öğütümü: İnce (Fine)
Kahve Miktarı: Orta hazneyi dolduracak miktarda
Su Miktarı: Alt haznedeki emniyet valfine kadar
Demleme Süresi: 5 dakika

Moka Pot ile Nasıl Kahve Demlenir?

1. Moka Pot’un tüm parçalarını ayırın ve alt haznedeki emniyet valfine kadar soğuk su ile doldurun. (Sıcak su kullanırsanız daha hızlı demlenir.)
2. Orta hazneye tamamını dolduracak kadar kahve koyun.
3. Parçaları birleştirin ve orta ateşteki ocağın üstüne koyun.
4. Baloncuk seslerini duymaya başlayınca ocağı kapatın ve alt haznedeki tüm su yukarı çıkana kadar bekleyin.
5. Servis ederken, üstüne sıcak su veya süt ekleyebilirsiniz.