Konu şarap mezesi oldu mu; dopdolu bir peynir tabağı hazırlamaktan daha kolay ve göz doyurucu bir seçenek düşünemiyoruz. Büyük bir tabak/tahtada bir araya gelen favori peynirleriniz, tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar; uzun sürecek sohbetlere mükemmel bir şekilde eşlik edecektir. Peynir tabağı hazırlarken buzdolabınızda bulunan, birbirine lezzetli bir şekilde eşlik edeceğini düşündüğünüz yiyecekleri bir araya getirebileceğiniz gibi; yeni keşifler için özel bir alışveriş de yapabilirsiniz.

İster “kendim ve ben şarap gecesi”, ister sevgiliyle romantik film akşamı, ister misafire ikram için hazırlayabileceğiniz mükemmel peynir tabağı için 6 basit adımımız var:

“Peynir, şarap ve bir arkadaşın iyi olması için eski olması gerekir. “

Reınhold Nıebuhr

1. Adım: Bir Tabak/Altlık Seçin

Öncelikle sunum yapacağınız altlığı seçmelisiniz. Dar uzun dikdörtgen ya da yuvarlak tahtalar, beyaz veya koyu renkte mermer parçaları ya da son zamanlarda popülerliği artan Arduvaz sunum taşlarını tercih edebilirsiniz.

2. Adım: Peynirleri Ekleyin

Peynir tabağında birbirinden farklı doku ve aromada peynirleri bir araya getirmekte fayda var. Yumuşak, olgunlaştırılmış veya sert dokudaki peynirleri tabağın farklı noktalarına yerleştirin.

Peynir seçimi yaparken göz önünde bulundurabileceğiniz bazı önerilerimiz ise şöyle:

Taze peynir: nemli, kremsi ve hafif. Mozarella, köy peyniri, Feta, İtalyan loru

Yumuşak olgunlaştırılmış peynir: Beyaz peynir, Keçi peyniri, Camembert ve Brie

Yarı sert ve sert peynir: Mihaliç peyniri, Kars Gravyeri, Çedar, Gouda, Parmesan, İsviçre peyniri, Edam, Pecorino

Mavi küflü peynir: Rokfor, Küflü Ardahan Peyniri, Cambozola, Gorgonzola, Roquefort, Stilton

Tatlar, Renkler ve Şekiller
  • Hafif ve yoğun tatları bir araya getirerek aroma çeşitliliği yakalayabilirsiniz.
  • Peynir genel olarak açık sarı tonlarına sahip olsa da turuncu, kahverengi kabuklu, biber ve mantar malzemeli seçeneklerden faydalanarak peynir tabağına renk katabilirsiniz.
  • Yuvarlak, dikdörtgen, üçgen ve küp gibi farklı şekil ve boyutlarda dilimleyerek peynirleri birbirinden ayrıştırabilir ve tabağı boyut kazandırabilirsiniz.
Ne kadar peynir yeterli olur?

Servis edilecek kişi sayısı ve tercihe göre bu miktar değişecek olsa da; genel olarak kişi başı 85-110 g peynir kullanılabilir.

Yapılacaklar & Yapılmaması Gerekenler
  • Dilimlenmiş değil, blok halinde peynirleri satın alın. Hem sunum için dilediğiniz şekilde kesebilirsiniz, hem de işlevsel olarak daha avantajlı olacaktır.
  • Peynir konusunda yeterince bilginiz yoksa çekinmeyin! Büyük bir peynir reyonu olan bir marketi tercih edin ve reyon görevlisine peynirler hakkında sorularınızı sorun. Tadım yaparak veya görevlilerden öneri isteyerek seçim yapabilirsiniz.

3. Adım: Tuzlu Yiyecekler

Seçtiğiniz peynirlere eşlik edecek yardımcı oyuncuları dahil etme zamanı.

Şarküteri ürünleri: Tabağınıza hem renk hem de yeni bir doku katacak olan şarküteri ürünlerini ekleyebilirsiniz. Dilim halinde kullanacağınız salam, pastırma, hindi füme gibi atıştırmalıkları katlayarak, üst üste yerleştirin.

Zeytin: Minik kaselerde favori zeytinlerinizi de peynir tabağına ekleyebilirsiniz. Zeytinyağı ve baharatlarla aromalandırılmış yeşil zeytinler bizim favorimiz.

Kuruyemiş: Peynir, salam gibi yumuşak yiyeceklerin yanına biraz kıtırtı eklemekte fayda var. Badem, ceviz, antep fıstığı ve kaju gibi kuruyemişleri tabağın boş kalan kısımlarında konumlandırabilirsiniz.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

4. Adım: Tatlı Yiyecekler

Zengin aromalı peynirler ve tuzlu atıştırmalıkların arasında bir mola vermek için tatlı yiyecekler bulundurmak faydalı olacaktır. Mevsimine göre taze ve kuru meyvelerle peynir tabağınıza tatlı bir doku kazandırabilirsiniz.

Taze meyveler: Farklı renklerde üzümler, armut ve elma gibi favori meyvelerinizi dilimleyerek peynirlerin yanına ekleyebilirsiniz. Dilimlediğiniz meyveleri limonlu suda bekletip servisten önce güzelce süzdüğünüzde tabakta beklediği sürece kararmayacaktır.

Kuru meyveler: Kuru kayısı peynir tabağında olmazsa olmazlardan biri. Hem tabağa renk ve canlılık katıyor, hem de çoğu peynirle uyumlu bir aromaya sahip. Bizim favorimiz ise yaban mersini. Kuru meyvelerin yıl boyunca ulaşılabilir olması da en büyük avantajı.

5. Adım: Kraker ve Ekmek Dilimleri

Konukların aralarından seçim yapabileceği birkaç çeşit kraker ve ekmek olmasını sağlayın. Peynir kombinasyonları ile farklı karbonhidratları bir araya getirerek daha doyurucu ve keyifli bir tabak oluşturabilirsiniz.

Kraker ve galeta çubukları veya kızarmış ekmek dilimleri gibi seçimlerinizi tabağın köşelerinde üst üste yığabilir ve azaldıkça her zaman ekleme yapabilirsiniz.

6. Adım: Sos ve Farklı Aromalar Ekleyin

Son adımımız tamamen tercihe bağlı. Şuana kadar mükemmel bir tabak tasarlamış olduk bile ancak; çıtayı biraz daha yükseltmek için bir kaç önerimiz de yok değil!

Zaten halihazırda mutfağınızda olabilecek bazı eklemelerle peynir tabağının keyfini artırabilirsiniz. Bir kaç önerimiz:

Salatalık turşusu: kıtır kıtır tuzlu aromasıyla özellikle şarküteri ürünlerine çok güzel eşlik edecektir.
Reçel: kıtır ekmekleri ve galeta çubuklarını bandırmak için tatlı bir eklenti.
Bal: hem peynirler hem de karbonhidratlara ekstra aroma katar.
Hardal: minik ekmek dilimlerinin üstüne, salam dilimleriyle birlikte ekleyerek yeni keşifler yapabilirsiniz.
Çikolata: şarap ve çikolata… başka bir açıklamaya gerek yok diye düşünüyoruz.

İpuçları
  • Sunum yaparken peynir bıçak seti eklemeyi unutmayın.
  • Peynirin ideal sıcaklığı oda sıcaklığıdır. Sunumdan 30 dakika önce peynirlerinizi buzdolabından çıkarın.
  • Bazı peynirleri bütün halde ve bazılarını elma dilim, küp ya da çubuk şeklinde keserek sergileyin.