Oscar ödüllü Charlize Theron, 25 yıllık kariyerinde neredeyse yapılabilecek her şeyi yaptı! Dünyanın en çok kazanan oyuncularından biri olmasının ve mükemmel filmlerde karşımıza çıkmasının yanı sıra duruşuna, bakışına, havasına hayranız! Yürek burkan dramalardan, keyifli komedilere ve özellikle son yıllarda git gide daha etkileyici bir hale gelen aksiyon filmlerinde yer aldı.

Kasımda Aşk Başkadır ile hepimizin yüreğini delik deşik ettikten sonra; Mad Max, The Old Guard ve Atomic Blonde gibi filmlerde canlandırdığı güçlü ve cesur kadın karakterler ile aksiyon türüne yeni bir soluk getirdi. 20 yaşındayken başladığı kariyerinde çok sayıda harika filme adını yazdırmış olsa da bu yazıda favori sekizlimize yer verdik:

8. Young Adult | Genç Yetişkin (2011)

37 yaşında alkolik bir gölge yazar olan Mavis, Charlize Theron’un en kötü niyetli karakteri! Boşanmış ve öfkeyle dolu, ancak eski sevgilisinin bebeğini ve karısını terk edip onunla kaçmasını sağlayacak niteliklere sahip olduğundan emin. Bunun için de büyüdüğü kasabaya geri dönerek, hala lisedeyken tüm kızların nefret ettiği kız olduğunu göstermeye kararlı!


7. The Devil’s Advocate | Şeytanın Avukatı (1997)

Bu kez biraz geriye gidiyoruz! Charlize Theron’u bir yıldız haline getiren rolü Mary Ann Lomax ile Şeytanın Avukatı en iknonik filmlerden biri. Al Pacino’nun yer aldığı kötü bir film olması mümkünmüş gibi! Charlize Theron, Florida’dan New York’a taşınan başarılı bir avukatın karısı olarak karşımıza çıkıyor. Yeni hayatını ve kocasının değişimini sevmediğinde ise şeytani bir gücün pençesinde olduklarını görmeye başlıyor!


6. Hancock (2008)

Süper kahraman olmayı sevmeyen süper kahraman Hancock (Will Smith) hikayesi 2000li yılların kuşkusuz en ikonik filmlerinden. Asıl hikaye ise Charlize Theron’un karakteri Mary ile karşılaştıktan sonra başlıyor. Eskiden karı koca olan bu ikiliden Mary, artık “normal” bir hayat yaşamaya karar vermiş olsa da ikisi karşılaştığında şehir savaş alanına dönüyor.


5. Prometheus (2012)

Charlize Theron’lu Noomi Rapace’li Prometheus, su götürmez bir şekilde tüm zamanların favori filmleri listemizde! Charlize Theron bu kez karşımıza “yaratıcıyı” bulmak için başlatılan uzay görevinin yöneticisi Meredith Vickers olarak çıkıyor. Soğuk ve profesyonel tavrıyla buzlar kraliçesi de diyebiliriz… Aslında 1999 yapımı Astronot’un Karısı ile başlayan bilim-kurgu kariyerinin en iyilerinden.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

4. Tully (2018)

Son yıllarda Charlize Theron’u seksi, güçlü ve gözü kara kadın rollerinde görmeye alışık olsak da; Tully’deki üç çocuklu Marlo karakteri ile yeteneğini yeniden gözler önüne seriyor. Film, özellikle romantik komedilerde gösterilen “hayali” anneliği bir kenara süpürüp atarken; üç çocuğuna ve hayata yetişmeye çalışan bir anneyi merkezine alıyor. Charlize Theron ise her annenin bağ kurabileceği harika bir performans sergiliyor.

Marlo, yeni doğmuş bebeği için yardım alma fikrini kabul edince bir “gece dadısı” tutmaya karar veriyor. Tully filmini mükemmel yapan her şey ise işte bu noktadan sonra başlıyor.


3. Atomic Blonde | Sarışın Bomba (2017)

Bu kez görmeye alışık olduğumuzdan farklı, sınır tanımayan bir kadın ile karşı karşıyayız! Bir Soğuk Savaş dönemi casus filmi olan Atomic Blonde’de, Charlize Theron sahip olduğu aksiyon becerilerini en uç noktalara taşıyor. “The Coldest City” çizgi romanından uyarlanan film, kesinlikle bunun hakkını sonuna kadar veriyor.


2. The Old Guard (2020)

Son rolünde Charlize Theron, bir grup ölümsüz savaşçının liderini canlandırırken aksiyon-macera / süper kahraman türüne geri dönüyor. Yıllardır bir çok yapımda, karşımıza kadın bir savaşçı olarak çıktıktan sonra The Old Guard’daki Andy karakteri ile çıtayı arşa çıkarıyor!


1. Mad Max: Fury Road (2015)

Listenin bir numarası kimseyi şaşırtmasa gerek! Çölün ortasında bir görsel şölen sunan savaş sahneleri ile akıllara kazınan Mad Max’de Charlize Theron, Imperator Furiosa karakterine hayat veriyor. Mükemmel performansı ile Oscar’ı hak etmiş olsa da bu karakter ile bilimkurgu/aksiyon türüne adını altın harflerle yazdırıyor! Hatta Charlize Theron’un performansı birçok yönden Tom Hardy’nin Max’ini bile gölgede bırakıyor. Mad Max, klasik Hollywood aksiyon filmi temalarının hiçbirine uymayarak bu türe yepyeni bir soluk kazandırdı!