Kana susamış zombiler, virüs salgınları, güç kesintileri, nükleer patlamalar derken dünyanın sonunu konu alan bir sürü dizi ve film mevcut. Kıyamet ve sonrası temalı dizi ve filmleri neden bu kadar seviyoruz? Beterin beteri vardır diye içimizi rahatlatmak için mi? Yoksa gelecekte başımıza gelebilecek felaketler hakkında komplo teorilerimizi zenginleştirmek için mi?

Çoğunlukla insan hatası sonucu meydana gelen ve dünya üzerinde yaşamı tepetaklak eden olaylardan sonra kimi zombili kimi virüslü kimi de nükleer patlamalı en iyi 10 diziyi listeledik:

10. Daybreak

Kıyamet sonrası Glandale, California’da geçen Daybreak, 17 yaşındaki Josh Wheeler’ın vahşi dünyadaki seyahatini merkezine alıyor. Nükleer patlama sonucunda dünyadaki tüm yetişkinler kana susamış zombiler haline gelir. Yolculuğunda, güçlerini bir grup uyumsuz gençle birleştirerek, kız arkadaşını aradığı bu macerada saldırgan gençlerin çetelerine karşı kendini korumaya çalışır. Dizi Netflix tarafından ilk sezonun ardından iptal edilmiş olsa da, göz atmanız gereken kıyamet sonrası yapımlardan biri.


9. Under the Dome

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan Under the Dome, kıyamet sonrası temasına yeni bir soluk getiriyor. Hayali kasaba, Chester’s Mill’in sakinleri bir gün kasabanın üstünde beliren bir kubbe yüzünden dünya ile iletişimlerini kaybeder. Devasa, şeffaf, yok edilemeyen ve tüm kasabayı kaplayan bu gizemli kubbenin gizemini çözmeye çalışırlar. Hükümet ve askeri güçler bu şeffaf bariyeri ortadan kaldırmanın bir yolunu ararken, kasabanın sakinleri kubbenin içinde artan gerilim ile hayatta kalmak çabalar.


8. The Rain

Danimarka yapımı The Rain’de, yağmurla taşınan bir virüs sonucunda İskandinavya’da neredeyse insanlığın sonu gelmiştir. Altı yıl boyunca bir sığınakta saklanarak salgından kurtulan iki kardeş, babalarını aramak için dünyaya adım atarlar. Bu tehlikeli yolculukta karşılaştıkları sağ kalan bir grup genç ile birlikte Danimarka’dan İsveç’e bir karantina bölgesi ve tedavi bulabilmesi umuduyla babalarını bulmak için ilerlerler.


7. 12 Monkeys

12 Monkeys, bilim kurgu ve pandemi türlerinin karışımı olarak karşımıza çıkıyor. 2015 yılında “Army of the 12 Monkeys” adındaki bir organizasyon tarafından dünyaya yayılan bir virüs 7 milyar insanın ölümüne sebep olur. 28 yıl sonra, 2043’te, geçmişe dönerek virüsün yayılmasını engellemek için bir zaman makinesi geliştirilir. 2015 yılına dönmek ve insanlığı kurtarmak için eski mahkum James Cole ve bir grup bilim insanı görevlendirilir. Geçmişe dönerek organizasyonun liderini bulup, pandemiyi engellemeye çalışırlar.


6. Z Nation

Kıyamet temalı yapımların olmazsa olmazı zombilere geri dönüyoruz. ABD’de yayılan zombi virüsünden üç sene sonra, sıradan kahramanlardan oluşan bir ekip salgından kurtulan tek kişiyi New York’tan Kaliforniya’daki laboratuvara ulaştırmaya çalışır.

Zombi ısırığından kurtulan tek kişi olan Murphy, kanındaki antikorlar ile insanlığın son umududur. Ancak kısa bir süre içinde vücudunun bir şekilde değiştiğini fark eder, kendini zombi ve insan arasında bir yerde bulur. Cildi dökülmeye ve vücudu mavileşmeye başlar; daha da önemlisi bazı zombileri kontrol edebilir hale gelir.

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

5. The Last Ship

Kıyamete sebep olabilecek tek şey zombiler ya da nükleer bir patlama değil. The Last Ship’te düşman, küresel bir salgın -pek de yabancı olduğumuz bir konu değil-. Kuzey Kutbu’nda görevde olan USS Nathan James mürettebatı uygarlığa geri döndüklerinde evlerini bıraktıkları gibi bulmaz. Virüs salgının insan nüfusunun %80’ini dünyadan sildiği gerçeği ile karşılaşırlar. Tedavi ve kurtuluş için tek çare geminin kaptanı Tom Chandler ve gemideki 2 virologdur. Toplumun çöküşü ile ortaya çıkan varoluşsal krizleri merkezine alan en iyi kıyamet sonrası gerilim dizilerinden.


4. Revolution

Hayatlarımızın elektronik cihazlara ve mekanizmalara bağlı olduğu bu dönemde Revolution, “elektrik aniden hayatımızdan çıkarsa ne olur?” sorusuna yanıt arıyor.

Dünya çapındaki kalıcı elektrik kesintisinin üstünden 15 yıl geçtikten sonra, 2027’deyiz. Bilgisayarlardan, araba ve uçak motorlarına kadar tüm elektroniklerin kalıcı olarak devre dışı kaldığı bir dünya. Yıllar sonra insanların adapte olduğu bu elektriksiz yaşamda keşfedilmesi gereken bazı sırlar vardır. Final yapamadan bitirilmiş olsa da, izlemeye değer kıyamet sonrası dizilerinden biri.


3. Jericho

Amerika’nın 23 büyük şehrini etkileyen bir nükleer patlama sonrası, lokasyonumuz Kansas’ın hayali kasabası Jericho. İlk sezonu yayınlandıktan sonra yayından kaldırılan dizi, fan kampanyası sonucunda ikinci sezonu için geri döndü.

Kaza olarak kabul edilen nükleer patlamanın ardındaki gerçekler bilinenden farklıdır. Patlamanın sebep olduğu güç kaybı ve iletişim kanallarının kesilmesi Jericho kasabasını tamamen izole hale getirir. Kasaba sakinleri, zorlu koşullarda hayatta kalmaya ve dış dünya ile iletişim kurarak ülkede neler döndüğünü anlamaya çalışır.


2. The Walking Dead

Televizyonun en popüler kıyamet sonrası dizisi kuşkusuz The Walking Dead. Geçtiğimiz 10 yıldır bir mağarada yaşamıyorsanız, şerif yardımcısı Rick Grimes’ın komadan “aylaklar” tarafından ele geçirilmiş bir dünyaya uyandığını duymuşsunuzdur. Zombileri andıran etobur aylaklardan, orjinali ile walkers, korunabilen ve sağ kalan Rick Grimes ve bir grup insanın macera dolu hikayesi.

Rick kayıp karısı ve oğlunu bulmak için çıktığı bu tehlikeli yolculukta kana susamış aylaklara (ve kana susamış insanlara) karşı güvenli bir yaşam kurmaya çalışır. Uzun soluklu bir dizi arayışındaysanız, 10 sezonu ve devam eden yeni bölümleri ile tam size göre!


1. The 100

Bilim kurgu fanlarındansanız, tüm kıyamet sonrası dizi ihtiyaçlarınız için mutlaka göz atmanız gereken dizilerden biri The 100. Nükleer bir kıyametten 97 sene sonra, hayatta kalan az sayıdaki insan gezegenin yörüngesindeki The Ark adlı uzay istasyonunda yaşar. Nüfus artışı bir sorun haline geldiğinde 100 çocuk suçlu, atmosferin yaşanılabilir olup olmadığını öğrenmek için radyoaktif Dünya’ya fırlatılır. Ancak Dünya üzerindeki yaşam bildiklerinden farklıdır ve onları bekleyen sürprizler var. Bu yeni ve garip Dünya’da hayatta kalmak için toplum halinde yaşamayı ve savaşmayı öğrenmeleri gerekir.