Yorgun ve stresli bir günden sonra veya buz gibi bir bira eşliğinde; güzel bir stand-up için aslında pek de bahaneye gerek yok! Ülkemizde yalnızca bir kaç isimle varlığını sürdüren stand-up kültürünün aksine Netflix’de kadın erkek ilişkilerinden siyasete, ebeveynlikten göçmenliğe kadar bir çok farklı konuyu ele alan onlarca başarılı özel program yer alıyor. Üstelik kadın komedyenler de bu alanın güçlü isimlerinden. Yabancı stand-up’lar arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, merak etmeyin! Sizin için Netflix’in en iyi 10 stand-up gösterisini listeledik:

10. Nate Bargatze, The Tennessee Kid

Nate Bargatze, The Tonight Show ve Late Night Show’da Jimmy Fallon’un stand-up’cısı olarak ün kazandı. Yine de bu Netflix özel şovunda samimiyetiyle hala içinde bir yerlerde Güneyli bir çocuk olduğunu kanıtlıyor. Nate Bargatze ilk Netflix şovunda, hava yolculuğunun tehlikelerinden küresel ısınmaya, bir baba olarak hayatın tehlikelerine değiniyor. Aynı zamanda profesyonel bir sihirbaz ve palyaço olan babası tarafından alışılmadık yetiştirme tarzına da yer veriyor.


9. Chris Rock, Tamborine

Tomborine’ye kadar Chris Rock’dan uzun süre haber alamamıştık. 55 yaşındaki komedyen Netflix’le çalışmaya başlayan ilk isimlerden biri olsa da geri dönüşü beklenenden daha çok vakit aldı. En son komedi şovu 2008’de HBO’da yayınlanmasından bu yana Netflix’de sahneye çıkmak için 2018 Sevgililer Günü’ne kadar bekledi. Ancak beklemeye değdi! Tamborine yalnızca Chris Rock’un en iyi stand-up performanslarından biri değil; aynı zamanda 2018’in en iyi şovlarından!


8. Kevin Hart, Irresponsible

Kevin Hart, günümüzde komedi denilince akla gelen ilk isimlerden. Ve bu boşuna değil! Aslında şov Netflix için kaydedilmiş olsa da Kevin Hart’ın altıncı komedi turnesi The Irresponsible Tour’un Londra sahnesine yer veriyor. Stand-up komedyeni Kevin, kapalı gişe bir sahnede ailesi, seyahatleri ve umursamazca yaşadığı bir sene hakkında anılarına yer veriyor.


7. Wanda Sykes, Not Normal

Yıllardır sektörde olmasına rağmen Wanda Sykes bilinmezliğini *havalı bir biçimde* koruyan isimlerden biri. Washington’da sahne alan şovunda Trump’tan yaşlanmaya ve vücut imajına kadar her şeyi, kendi bakış açısı ile mizah ve *sempatik* bir karamsarlık ile ele alıyor. Wanda Sykes, yaşla ilgili spekülasyonlar yaparken, bir yandan da ilişkilerden yana yakınmaya başlıyor!

E-Bültenimize Abone Olun

Yeni içeriklerimizden her çarşamba haberdar olmak için e-bültenimize abone olun.

6. Tom Segura: Disgraceful

Tom Segura, Netflix’teki üçüncü şov ile ustalığını gözler önüne seriyor. Bilgisayar kültürüne ait dokunuşları ve babalık ile ilgili itirafları ile samimi ve ilişkilendirilebilir içeriği seyirciyi ekrana kilitliyor. Disgraceful’u bu kadar iyi yapan şey ise Tom Segura’nın sahne hakimiyeti ve adeta bodrum katında küçük bir barda sahneye çıkmış gibi olan samimiyeti.


5. Hasan Minhaj, Homecoming King

The Daily Show’un eski sunucularından Hasan Minhaj, Netflix stand-up sahnesinde Hintli-Amerikan göçmenlerin oğlu olarak hayatının karmaşık ve komik hikayesini anlatıyor. Hasan Minhaj, babasının onu doğum günü için oyuncakçı yerine yapı malzemeleri mağazasına götürmesinden, lisede yaşadığı uyum sorunlarına kadar; Amerika’da Müslüman bir Hindistanlı olmanın getirdiği zorlukları tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.


4. Seth Meyers, Lobby Baby

Seth Meyers, yeni Netflix stand-up gösterisinde politik yaklaşımlarının yanı sıra mizahı, ebeveyn olmanın acı gerçeklerini ele almak için de kullanıyor. Üstelik şova adını da veren felaket bir doğum hikayesi ile -hikaye doğum ve lobi anahtar kelimelerini içeriyor!..- Her gece yaptığı gece şovuna alışkın olanların şaşırmayacağı gibi sahneye karizmasını ve sivri zekasını taşımayı ihmal etmiyor.


3. Trevor Noah, Afraid of the Dark

The Daily Show’da harikalar yaratan Trevor Noah, Netflix özel stand-up şovu Afraid of the Dark ile kendine bir kez daha hayran bırakıyor. Bir yabancı gözüyle Amerikan kültürü ve politikasını zeki yorumlarla harmanlıyor. Tıpkı Amerika’da git gide büyüyen milliyetçilik eğilimini ele alıdığı ilk Netflix şovu ‘Coming to America’da yaptığı gibi -ki onu da kaçırmak istemezsiniz!-.


2. Iliza Shlesinger, Elder Millennial

Iliza Shlesinger 2018’de, imzası olan komedi tarzıyla geri döndü! Ki bu da erkekleri kadınlar hakkında bilmeleri gereken her şey konusunda eğitmek! Elder Millennial, Y kromozomuna sahip olanlar için biraz rahatsız edici görünebilir. Ancak Iliza, toplumun kadınlar üstünde kurduğu koca bulma ve bebek sahibi olma baskısı ile ilgili herkesin ilgisini çekecek noktalara değiniyor. Üstelik feminizmi, sanıldığı gibi korkunç veya karmaşık bir şekilde değil de keyifli bir mizahla ele alıyor.


1. Ellen DeGeneres, Relatable

Listenin zirvesinde Ellen’in yer alması kimseyi şaşırtmamış olsa gerek! 2003’ten bu yana The Ellen DeGeneres Show ile talk show’lara yepyeni bir bakış açısı kazandıran Ellen’in Relatable isimli talk şovu tam da adına yakışır bir biçimde ‘ilişkilendirilebilirlik’ hakkında. Üstelik 15 sene sonra ilk defa bir stand up sahnesine çıktığı bu gösteride eğlence piyasasındaki ilk günlerine ait anılarına kadar dönüyor.