Olasılıklar, alternatif tarih, anılar ve arka kapılar… Gerçeklik, gerçekten tüm potansiyel evrenlerin toplamından mı oluşuyor? “Zaman” kavramı bildiğimizden farklı akıyor olabilir mi?

Aynı günü tekrar tekrar yaşasaydınız veya 30 yıl sonraki halinizi öldürmek zorunda kalsaydınız nasıl hissedersiniz? Zaman kavramını yeniden yorumlayan filmler ilginizi çekiyorsa kaçırmamanız gereken 12 önerimiz var!

Predestination | Zamanın Ötesinde

Geçmişte yaşanmış veya gelecekte yaşanacak suçları engellemek için çalışan bir zamansal ajan hikayesine hazır mısınız? New York’ta binlerce insanın ölümüne neden olan bir bombacıyı engellemek için 1975 yılına geri döndüğünde ise bir barda barmen olarak çalışmaya başlar. Müşterilerden biriyle, bir bar sohbeti olarak başlayan sıradan diyaloları ise gecenin ilerleyen saatlerinde çok daha derin bir hal alır.


Interstellar | Yıldızlararası

Biliminsanı kariyerini geçmişte bırakan Cooper, ailesi ile birlikte geniş mısır tarlalarına sahip bir çiftlikte yaşar. Bir gün, insan ırkının güvenliği için göreve geri dönmesi istendiğinde ise çok büyük bir karar alması gerekir. Çıktığı bu epik yolculukta, henüz 10 yaşındaki kızının şaşırtıcı zekası eve dönmesine yardımcı olabilecek mi?


Cloud Atlas | Bulut Atlası

Geçmiş, şimdi, gelecek ve her şey birbiriyle bağlantılıdır! Bulut Atlası, 6 farklı zaman diliminde, 6 farklı hikayeyinin ilişkisini ele alıyor.

1850’de Pasifik’in ortasında bir adam, 1930’da Belçika’da bir müzisyen, Amerika’da bir gazeteci, yakın gelecekte android bir garson ve çok daha fazlası… Birbirinden apayrı tarihlerde ve kara parçalarında yaşananların bağlantıları ile, zaman ve mekan algısını bambaşka bir açıdan yorumlamaya hazır olun!


Looper | Tetikçiler

2072’de, birinden kurtulmak isteyen karaborsacılar, insanları 30 yıl geride yaşayan tetikçilere göndererek ortadan kaldırmayı bir kariyer haline getirmiştir. Bu tetikçilerden biri olan Joe, 2042 yılında hayatından memnun bir şekilde görevlerini tamamlamaya devam eder. Ta ki günün birinde öldürmesi için karşısına 2072’deki hali gelene kadar!


About Time | Zamanda Aşk

Zamanda yolculuk, aileden gelen bir yetenek olsa bunu hayatınızın aşkı ile beraber olabilmek için kullanır mıydınız? Peki ya geçmişteki utanç verici anıları değiştirerek “hatasız” bir hayat yaşar mıydınız? Yoksa hatalar, yaşamı yaşanabilir kılan minik detaylar mı? Zamanda yolculuğa, alışılagelmişin aksine romantik bir bakış açısından bakın!


Edge of Tomorrow | Yarının Sınırında

Yakın gelecekte, dünya uzaylıların saldırı altında çaresiz bir haldedir. Dünyadaki tüm ordular bu istilaya karşı savaşmak için birleştiğinde, saha görevlerinde pek de deneyimi olmayan Subay Bill Cage, dakikalar içinde hayatını kaybeder. Ancak bu son, zamanı kıran bir başlangıçtır. Aynı günü defalarca yaşamaya ve her yeni güne daha güçlü ve bilgili bir şekilde uyanmaya başlar.


Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry Potter evreni, başlı başına farklı bir deneyim sunuyor olsa da bu kez serinin üçüncü filmine özel bir durum söz konusu. Hermione, zaman döndürücü kolyesi ile Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nı listemize dahil ediyor. Harry ve Hermione, zamandaki minik yolculukları ile birden fazla masumun hayatını kurtarmaya çalışacak!


Source Code | Yaşam Şifresi

Bir trende uyandınız ve burada ne işiniz olduğunu hatta kim olduğunuzu bile bilmiyorsunuz. Aynadaki yansımanız ise tamamen başka biri gibi görünüyor!

Yüzbaşı Colter Stevens, kendini gizli bir devlet deneyinin içinde bulur. Bir bomba saldırısını engellemek için paralel evrende başka bir karaktere bürünmüştür. İçine girdiği 8 dakikalık döngü, insanların hayatını kurtarmak için tek şansıdır.


Inception | Başlangıç

Zamanda yolculuk, paralel evren ve bilinçaltı denildiğinde Inception, akla gelen ilk filmlerden birisi. Alanının başyapıtlarından Inception’da, Leonardo DiCaprio yetenekli bir “zihin hırsızı” olarak karşımıza çıkıyor. Bu ender ve değerli yetenek hayatını elinden almış ve kaçak olarak yaşamasına neden olmuş durumda. Hayatını geri alabilmek içinse çok zorlu bir görevi tamamlaması gerekir.


The Butterfly Effect | Kelebek Etkisi

Kelebek Etkisi, paralel evren kavramını karşımıza çıkaran ilk filmlerden birisi. Karanlık geçmişindeki acı anıları yeniden ziyaret ederek silmeye çalışan Treborn’un hikayesi, çoğumuzun zamanda yolculuk fikriyle tanışmasını sağladı.


Mr. Nobody | Bay Hiçkimse

2092 yılında, dünyada yaşayan son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo’nun alışılagelmişin dışında bir hayat hikayesi vardır. Çocukken, annesiyle babasının ayrılık anında ikisi arasında bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzereyken annesiyle mi gitmek istediğine yoksa babasıyla mı kalmak istediğine karar veremez. Sonsuz sayıda olasılığı doğuracak bu karar hayatının zamanın bölünmesine neden olur!


Deja Vu

Daha önce hiç bulunmadığınız bir yere gidersiniz, ancak çok tanıdık gelir. Bir yabancının yüzüne bakarsınız, ancak çok tanıdık gelir. Buna “deja vu” mu denir? Yoksa tüm anılarınıza müdahale eden bir teknoloji mi? New Orleans’taki bir patlamayı engellemek için geçmişe çıkılan yolculuk çok daha fazlasını açığa çıkarır.